Endokrynologia a anti-ageing (medycyna przeciwstarzeniowa)

0
2214

Jak pisałam wcześniej endokrynologia zajmuje się hormonami (artykuł: Czym zajmuje się endokrynolog). Gdy hormony zaczynają się produkować to np. stajemy się kobietami lub mężczyznami. Gdy przestają się wydzielać – dochodzi do menopauzy i andropauzy (czyli menopauzy u mężczyzn) i zaczynają się procesy starzenia.

Nie wiem, czy wiecie, ale w jelitach też produkowane są hormony, np. inkretyny, które odpowiadają za to czy będziemy otyli czy szczupli. Głównym przedstawicielem inkretyn jest GLP-1 tzw. glukogonopodobny peptyd 1, hormon stosowany min. w leczeniu otyłości.

Endokrynologia jako jedna z podstaw anti-aging

Jednym z zadań endokrynologii jest też utrzymanie pacjenta w dobrej formie fizycznej i psychicznej, dlatego endokrynologia jest jedną z podstaw terapii anti-ageing. Okazuje się, że istnieje związek pomiędzy stylem życia a procesami starzenia. Mając na uwadze styl życia myślę przede wszystkim o:

  • odpowiedniej aktywności fizycznej,
  • jakości i ilości snu,
  • odżywianiu,
  • poziomie stresu (relacje międzyludzkie środowisku rodzinnym i w pracy),

a także o toksynach w otaczającym środowisku (smog w rozumieniu ogólnym, ale też jakże szkodliwy smog elektromagnetyczny).

Aby spowolnić proces starzenia bardzo ważne jest uświadomienie sobie różnorodnych szkodliwych czynników wpływających na zdrowie. Dlatego będę też publikowała artykuły może pozornie niezwiązane z endokrynologią czy diabetologią, ale mające wpływ na długość i jakość naszego życia (tak jak np. artykuł na temat pracy naszego serca).

Chociaż nazwa anti-ageing brzmi nowocześnie, to jej źródła sięgają setek lat, ponieważ już w starożytności Chińczycy skupiali się na tym problemie jako głównym nurcie zapobiegania rozwojowi wielu schorzeń.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułMieszkanie z dzieckiem uzależnionym od internetu
Następny artykułWebinar – cukrzyca pandemią XXI wieku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.