Pytanie na Śniadanie – Naukowcy odmłodzili komórki kobiety o 30 lat. Czy to wstęp do wiecznej młodości? 19.04.2022

0
630

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 07:59) wspólnie z prof. dr hab. n. med. Januszem Kockim (genetykiem) wypowiedzieliśmy się na temat zapobieganiu starzeniu się, a nawet odmładzaniu ludzkiej komórki.

Z odcinka dowiecie się m. in.:

  • czy spowolnienie procesów starzenia się jest w ogóle możliwe,
  • na jakim etapie w tej kwestii jest medycyna,
  • co my możemy zrobić, aby zachować młody wygląd.

Z medycznego punktu widzenia spowolnienie procesu starzenia się jest możliwe. Najnowszym odkryciem w świecie medycyny jest odkrycie w ludzkim organizmie tzw. zegara metylacji i zachodzących w nim procesów, które mają wpływ na życie komórki ludzkiej.

Procesy metylacji odpowiadają za aktywowanie lub hamowanie naszych genów (aktywowanie dobrych, a hamowanie złych). Umiejętność odwracanie zegara metylacji pozwoliłaby nam wydłużyć życie komórki o kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Byłby to kamień milowy człowieka w drodze ku długowieczności!

Pierwsze kroki naukowców już zostały poczytnione, jednak przed medykami pozostało jeszcze wiele do odkrycia.

Tymczasem ja przypominam Wam, że również stosunkowo niedawno w medycynie odkryto, że nasz mikrobiom jelitowy ma o ponad 100 razy więcej genów niż my i wywiera ogromny wpływ na cały nasz organizm, również na jego procesy regenereacji. Tak więc dbanie o zdrowie naszych jelit pozwoli również i nam zachować dobre samopoczucie na dłużej.

Stosowanie nawyków „młodości” warto zacząć od 3 podstawowych rzeczy, a są to: regularny sen, regularna aktywność fizyczna i regularne posiłki.

Pozdrawiam Was cieplutko!

Poprzedni artykuł4. REGULARNE POSIŁKI – zalecenie na kwiecień
Następny artykuł5. SPACERUJ – zalecenie na maj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.