Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą (OGTT 75g) – tzw. krzywa glukozowo-insulinowa

8
17679

1. Test należy wykonać po przespanej nocy. Dlaczego? Gdy idziemy późno spać lub wybudzamy się w nocy, wywołuje to produkcję hormonów tzw. pochodnych adrenaliny, które zawyżają stężenie glukozy.

2. Ostatni posiłek należy spożyć wg zaleceń diabetologicznych 8-14 godzin przed wykonaniem testu. Ja osobiście polecam, aby ta przerwa wynosiła pomiędzy 11-14 godzin.

3. Badanie najlepiej rozpocząć o godz. 7:00-8:00, ponieważ po godzinie 8:00 zaczyna rosnąć stężenie glukozy we krwi.

4. Test należy wykonać będąc zdrowym. Choroba podnosi stężenie glukozy, dlatego gdy pacjent jest hospitalizowany, np. z powodu zapalenia płuc czy zapalenia jajników i stężenie glukozy jest nieznacznie podwyższone, badanie należy powtórzyć po wyleczeniu choroby.

5. Glukozę należy rozpuścić w 250-300 ml wody i wypić w ciągu 5 minut, zbyt szybkie spożycie np. wypicie jednym haustem nie jest zalecane. Powoduje, że nasza trzustka doznaje „szoku”, że dostarczono jej nagle tak duży ładunek glukozy i musi na niego szybko odpowiedzieć produkując więcej insuliny.

6. Do glukozy nie należy dodawać cytryny. Cytryna co prawda poprawia smak glukozy ale niestety poprawia również wyniki krzywej cukrowej i wyniki testu nie będą miarodajne.

7. Po wypiciu glukozy należy usiąść i spokojnie poczekać na kolejne pobranie krwi, np. coś czytając czy dyskutując. Nie należy chodzić (np. iść na spacer/zakupy), ponieważ ruch będzie powodował dodatkowe spalanie glukozy i tym samym zaniży jej stężenie.

 

 

8. Jeżeli czujemy się bardzo źle i chcemy przerwać test, to należy dodatkowo oznaczyć glukozę z insuliną i dopiero po tym przerwać test (ten wynik jest o tyle istotny, ponieważ dodatkowo pomoże lekarzowi w interpretacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej).

9. Po zakończeniu testu należy zjeść kanapkę (najlepiej chleb żytni z wędliną lub jajkiem i warzywem) popić sokiem, ponieważ zapobiegnie to ewentualnemu złemu samopoczuciu wynikającemu ze spadku glikemii (glukozy).


Bądź na bieżąco! 


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Następny artykułCzy o każdej porze dnia mogę wykonać badanie TSH i fT4?

8 KOMENTARZE

  1. Pani Doktor, czy taką krzywą można wykonać z mniejszym stężeniem glukozy? znacznie mniejszym. Nie jestem w stanie wypić czegoś tak słodkiego (nawet z cytryną). Ta ilość słodkości prowokuje u mnie automatycznie wymioty. Ewentualnie czy są inne sposoby zrobienia krzywej (bez tak dramatycznej ilości węglowodanów?)

  2. Jeżeli półtora roku temu stwierdzono u mnie insulinooporność, to idąc do diabetologa dziś powinnam jeszcze raz zrobić krzywą z insuliną? Czy należy odstawić leki przed badaniem-biorę GlucophageXR 1000.
    Pozdrawiam!

    • Nie jest to konieczne. Proszę kontynuować terapię i oznaczyć glukozę z insuliną na terapii. Jeżeli diabetolog uzna, że można odstawić leki i wykonać krzywą, to może Pani tak zrobić, natomiast samodzielnie proszę tego nie robić. Pozdrawiam cieplutko 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.