Kroplówkom odmładzającym mówię NIE

0
396

Niedawno miałam przyjemność udzielić wywiadu dla Hello Zdrowie na temat opóźnienia procesów starzenia organizmu. W rozmowie z Panią Ewą Podsiadły-Natorską odpowiadam m.in. na takie pytania, jak:

  • czy procesy starzeniowe, zachodzące w organizmie, można spowolnić?
  • jak zrobić to w bezpieczny sposób?
  • jakie produkty i substancje spowalniają starzenie?
  • czy „kroplówki odmładzające” są dobrym pomysłem?

Starzenie organizmu można opóźnić, jest to jednak proces długofalowy. Polega na modyfikacji naszego genomu pod wpływem czynników środowiskowych. Pomogą nam w tym prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna – ta triada działa na nasz organizm odmładzająco.

 

Niektórzy jednak wolą iść na skróty i wybierają wlewy witaminowe, reklamowane jako „kroplówki odmładzające„. Czy to na pewno dobry pomysł?

Osoba, która prowadziła niehigieniczny tryb życia, nie dosypiała, nie ruszała się, nie odżywia się prawidłowo i nie spożywa odpowiedniej ilości płynów, pozornie po takiej kroplówce może poczuć się lepiej. Jednak nadmiar witamin nie jest korzystny dla naszego organizmu. Przy niektórych schorzeniach, np. zaburzeniach kardiologicznych, kiedy obciążymy się zbyt dużą ilością witamin, może dojść do ich przedawkowania.

Oczywiście, to nie jest tak, że dla takich pacjentów nie ma już ratunku, a więc mogą wciąż nie dbać o siebie. Jeśli czegoś nie można zupełnie cofnąć, to na pewno wiele zmian można złagodzić. Jednak nie pomoże nam w tym gwałtowny zastrzyk witamin. To, jak wyglądamy i się czujemy, zależy w dużej mierze od naszego stylu życia, a na to potrzeba czasu, ale warto zacząć w każdej chwili.

Pierwsze, co należy zrobić, to przede wszystkim zadbać o swoje rytmy dobowe. Regularnie się wysypiać, ruszać, ustalić stałe pory posiłków i nie podjadać. Ważne jest, aby nasza dieta była bogata w antyoksydanty, które hamują uszkodzenie komórek i spowalniają procesy starzenia.

Aby poczuć się lepiej, warto popracować również nad utratą nadmiernej tkanki tłuszczowej, ponieważ jest to narząd hormonalnie czynny, który wytwarza bardzo dużo substancji wpływających na nasze komórki uszkadzająco.

Jeśli zainteresował Was ten temat, zachęcam do przeczytania całego wywiadu.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułDieta w endometriozie
Następny artykułDetoks cyfrowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.