Chciałabym podzielić się z Wami 10. endokrynologicznymi i diabetologicznymi zasadami, które pomogą Wam zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Sama w codziennym życiu przestrzegam tych zasad i podkreślam je również w moich mediach społecznościowych czy w pracy z moimi Pacjentami.
1. Kawę z mlekiem piję zawsze do posiłku – nasz organizm traktuje kawę zabieloną mlekiem jak posiłek. Jeśli wypijamy ją pomiędzy posiłkami, to tak, jakbyśmy podjadali. Zatem białą kawę dołączam do posiłku. Nie dotyczy to czarnej kawy (bez cukru i innych dodatków) – taką kawę można wypijać pomiędzy posiłkami.
2. Stosuję work-life balance – abyśmy byli wydajni i mieli siłę na kolejne wyzwania, potrzebujemy czasu na regenerację. Dlatego mimo wymagającego zawodu dbam (na ile to możliwe) o to, aby nie przenosić pracy do domu. W wolnym czasie staram się oczyścić swój umysł i oddawać się rzeczom, które mnie relaksują i sprawiają mi przyjemność.
3. Zamiast mąki pszennej, wybieram mąkę orkiszową – mąka orkiszowa zawiera gluten, który jest dla nas bardziej przyswajalny, niż gluten z maki pszennej. Dodatkowo mąka orkiszowa ma niższy indeks glikemiczny. Zatem warto zastąpić nią mąkę pszenną. Mnie osobiście bardzo smakują wypieki na mące orkiszowej :).
4. Owoce zawsze zjadam po posiłku – owoce znacząco podnoszą stężenie glukozy. Natomiast jeśli zjemy je zaraz po posiłku – nie wpłyną one tak mocno na nasz poziom glikemii.
5. Ruszam się codziennie, a w weekend aktywnie wypoczywam – każdego dnia dbam o to, aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę ruchu. Moją ulubioną aktywnością, którą polecam wszystkim, są spacery. Świetnie sprawdzą się też inne aktywności, które lubicie, np. jazda na rowerze, pływanie, pilates. W weekend nie rezygnuję z ruchu, ponieważ najlepszy wypoczynek to ten aktywny :).
6. Kładę się spać o 22 – aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, czyli około 7-8 godzin, codziennie kładę się spać o 22. Zasypiając o takiej godzinie rano czuję się wyspana i pełna energii. Ustalenie stałych pór zasypiania jest ważne dla naszego zegara biologicznego.
7. Zaczynam dzień od sytego śniadania – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który przyspiesza spowolniony po nocy metabolizm, dostarcza organizmowi niezbędnej energii oraz składników odżywczych normalizujących poziom cukru. Zatem bez sytego śniadania nie ruszam się z domu.
8. Nie podjadam między posiłkami – Codziennie zjadam określoną ilość posiłków, każdy mniej więcej o tej samej porze, a pomiędzy nimi robię około 4-5-godzinne przerwy, podczas których mój układ trawienny może odpocząć, a poziom glikemii wrócić do normy. Pamiętajcie, że podjadanie niszczy odchudzanie, zatem również zachęcam Was do ustalenia stałych pór posiłków i nie sięgania po przekąski w międzyczasie.
9. Jeżeli jest to możliwe, wybieram spacer zamiast jazdy samochodem – w ciągu dnia szukam okazji, w których mogłabym się poruszać. Zatem jeśli tylko mam taką możliwość, rezygnuję z jazdy autem czy tramwajem i wybieram spacer :).
10. Proszę pacjentów, aby samodzielnie nie interpretowali badań – do postawienia diagnozy niezbędne są nie tylko wyniki badań, ale także wywiad oraz dokładne przyjrzenie się pacjentowi. Zatem nie interpretujemy wyników badań samodzielnie, a zgłaszamy się z nimi do specjalisty, który oceni nas całościowo.
Podsumowując, dzięki tym 10 zasadom m.in.: wyregulujecie swój rytm dobowy, utrzymacie prawidłowy sen i utrzymacie prawidłową wagę. Dlatego warto już dziś wdrożyć je w swoje życie. Do dzieła! Trzymam za Was kciuki :).
Doktor Lu.
Bądź na bieżąco!