Częstość pracy serca a wydłużenie życia

0
7174

Czy wiecie, że endokrynologia uznawana jest również za dziedzinę medycyny przeciwstrzeniowej, której celem jest wydłużanie życia pacjenta i poprawa jego jakości? W tym kontekście będzie poniższy artykuł.

Pisałam wcześniej o konferencji INTERNA 2019, na której miałam okazję być. Poruszano wiele tematów, natomiast mnie osobiście zaciekawił temat o pracy serca, który chciałabym przytoczyć.

Serce zaczyna bić w łonie matki już od 21 dnia od poczęcia i bije bardzo szybko, tj. 110-160 uderzeń na minutę. Po narodzinach serce dziecka bije coraz wolniej, potem jego częstość stabilizuje się osiągając poziom 60- 90 uderzeń na minutę.

Serce jest mięśniem i pompuje krew. To, że pompuje krew jest zasługą tzw. układu bodźco-przewodzącego, który znajduje się wewnątrz serca. Układ bodźco-przewodzący powstaje z komórek serca i jest rodzajem pobudzacza generującego impulsy nerwowe, dlatego np. emocje mogą powodować przyspieszenie akcji serca poprzez produkcję adrenaliny i aktywację tego układu.Serce dorosłej osoby serce waży 500 gram i pompuje około 6,5 tysiąc litrów krwi na dobę. Przeliczając to na długość przeciętnego 80-letniego życia to uderza około 3 miliardów razy.

Długość życia naszego serca jest determinowana liczbą uderzeń na minute i dla przykładu, jeżeli zwolnilibyśmy prace serca o 10 uderzeń na minutę to długość życia wydłużyłaby się do 93 lat. Oznacza to, że im wolniejsza praca serca, tym dłuższy przewidywany czas życia.

Widać to w świecie przyrody:

serce myszy polnej uderza z częstością ok 240 uderzeń na minute i przewidywana długość życia wynosi 5 lat,

podczas gdy…

… serce żółwia z Galapagos uderza z częstością 6 uderzeń na minutę i przewidywana długość życia wynosi ….177 lat.

Dodatkowo chciałabym przytoczyć doświadczenie, które przeprowadzono na szympansach. Szympansy podzielono na 2 grupy. U pierwszej z nich wstawiono rozrusznik serca, aby generował impulsy z częstością 40 uderzeń na minutę, druga grupa szympansów miała swój własny rytm serca. Po pewnym czasie obserwacji okazało się, że drugiej grupie szympansów tworzenie miażdżycy w naczyniach jest szybsze niż w grupie pierwszej. Jest to dodatkowy argument przemawiający za faktem, że im wolniejsza praca serca, tym dłuższy przewidywany czas życia.

W spoczynku nasze serce powinno uderzać pomiędzy 60-90 uderzeń na minutę, najlepiej kiedy pracuje ono z częstością poniżej 75 uderzeń na minute. Przy wartościach około 90 uderzeń na minute możemy już odczuwać szybkie bicie serca, choć definicja tachykardii obejmuje czynność serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Niestety w obecnych czasach jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u kardiologa zarówno dzieci, jak i osób młodych dorosłych jest tachykardia. Lekarze zlecają wtedy badanie EKG, ECHO serca i Holter EKG i niestety najczęściej te badania pokazują tzw. tachykardię zatokową, której przyczyną jest nadmierne napięcie układu współczulnego, produkującego min. adrenalinę. Wtedy zaleca się pacjentom terapię magnezem czy potasem, a gdy one nie pomagają wkracza się z leczeniem farmakologicznym.

Jak wygląda sprawa u osób z chorobą serca? W tej grupie pacjentów serce ma niestety tendencje do szybszego rytmu. Tutaj tak należy dobrać leczenie, aby czynność serca nie przekraczała 60 uderzeń na minutę.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułDziecko a telewizja i gry komputerowe
Następny artykułMieszkanie z dzieckiem uzależnionym od internetu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.