Hormony tarczycy – czy kawa wpływa na wchłanianie L-tyroksyny?

6
3002

Zażywanie hormonów tarczycy naturalnie rodzi wiele wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy można popijać hormony tarczycy kawą. Pacjenci często pytają mnie, czy to nie zaburzy wchłaniania się leku i jest to dość naturalny dylemat.

Hormony tarczycy, a dokładniej tabletki z L-tyroksyną, zażywamy zazwyczaj z rana. O tej porze wiele osób ma już wyrobiony rytuał picia kawy i zrozumiałym jest, że nikt nie chciałby z niego rezygnować.

Dlatego dziś chciałabym przyjrzeć się bliżej temu, czy L-tyroksynę można łączyć z kawą.

Za godzinkę przerwa na kawę

Na początku chciałabym uspokoić wszystkich miłośników tego aromatycznego napoju, że przyjmując tabletki z L-tyroksyną, można pić kawę. Jednak, jak donoszą badania, nie należy nią popijać leku ani pić ją w ciągu godziny od przyjęcia tabletki.

Wpływ kawy na wchłanianie leku z L-tyroksyną zbadano dzieląc pacjentów na 3 grupy:

  • 1 grupa zażywała tabletki, po czym popijała je kawą,
  • 2 grupa popijała tabletki wodą,
  • 3 grupa popijała tabletki wodą, a kawę wypijała po 60 minutach od zażycia leku.

Co ważne, badani pili kawę espresso, bez mleka ani cukru.

Po badaniu zauważono, że badani z grupy pierwszej mieli znacznie niższy poziom T4 w surowicy niż osoby z pozostałych grup. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że kawa zażywana razem z lekiem w sposób znaczący obniżała jego działanie, podczas gdy nie zaobserwowano istotnej różnicy między grupami 2 i 3.

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić

Rozumiem, że wiele pacjentów na wieść, że może bezpiecznie pić kawę, ale dopiero po upływie godziny od zażycia leków, nie jest z tego faktu zadowolona. Jako ludzie mamy swoje przyzwyczajenia i jeśli ktoś zawsze pił kawę do śniadania, to ciężko mu sobie wyobrazić inny scenariusz.

Nagła zmiana nawyków może wiązać się ze stresem czy chwilowym obniżeniem jakości życia. Według mnie terapia pacjenta powinna być jak najmniej uciążliwa, a wprowadzane zmiany, w miarę możliwości, jak najmniej inwazyjne.

Rozumiem więc pacjentów, a także jestem pod wielkim wrażeniem pomysłów, jakie moi pacjenci stosują, by zająć czymś zalecaną godzinę i nie myśleć o kawie.

Sama jestem kawoszem i nie wyobrażam sobie poranka bez tego cudownego napoju :).

Czym zająć głowę przez 60 minut?

Wiele pacjentów przyjmuje strategię, która polega na wzięciu tabletki zaraz po przebudzeniu. Mało kto od razu po otwarciu oczu zasiada do śniadania, musimy je sobie najpierw przygotować, szykujemy też się sami do rozpoczęcia dnia. To sprzyjający czas na to, aby przerwa od zażycia tabletki z hormonami do śniadania trwała zalecane 60 minut.

Po godzinie możemy zacząć jeść, a do posiłku wypić kawę. Z opowieści pacjentów wiem, że nie będą miały z tym problemu osoby, które mają czworonożnych pupili lub posiadają dzieci. Czas, który z rana trzeba im poświęcić wypełnia się samoistnie :).

A co jeśli naprawdę nie mogę?

Zdarzają się też pacjenci, którzy naprawdę próbowali odczekać zalecane 60 minut, ale nigdy im się nie udawało. Wytrzymywali maksymalnie pół godziny, bo potrzeba wypicia filiżanki kawy była silniejsza. Ja to rozumiem i nikogo nie oceniam. W to miejsce proponuję rozwiązanie, które pozwoli takim pacjentom delektować się poranną kawą bez poczucia winy.

Taki pacjent, który czuje, że nie da rady odczekać zalecanej godziny, może delektować się kawą min. 30 minut po zażyciu tabletki. Należy jednak pamiętać, że takie postępowanie najczęściej wymaga zwiększenia dawki stosowanego leku. Postępując zatem w ten sposób należy częściej monitorować stężenie hormonów tarczycy w surowicy pod nadzorem lekarza.

Pozdrawiam Was!

Doktor Lu.

 

Poprzedni artykułZacznij dzień od nawodnienia ogranizmu i obudź przewód pokarmowy
Następny artykułOtyłość – czy zdołamy zahamować tendencję wzrostową?

6 KOMENTARZE

    • Nie mamy tego typu doniesień aby Snickers hamował wchłanianie hormonów tarczycy- ale z pewnością niekorzystnie wpływa na mikrobiom jelit. Pozdrawiam cieplutko 🙂

    • Szczegóły badania w Benvenga S., Bartolone L., Pappalardo M.A., Russo A., Lapa D., Giorgianni G., Saraceno G., Trimarchi F. Altered intestinal absorption of L-thyroxine caused by coffee. Thyroid. 2008;18:293–301. Pozdrawiam serdecznie!

    • Jeżeli chodzi o wodę z imbirem, to może być pita minimum 30 minut po zażyciu L-tyroksyny. Pozdrawiam cieplutko ☺

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.