Jak będzie wyglądała terapia niedoczynności tarczycy XXI-wieku?

3
9087

Aktualizacja artykułu: 11.10.2020 r.

Mamy już dostępną w Polsce nową płynną formułę leku zawiarającego L-tyroksynę. Formuła ta cechuje się lepszą wchłanialnością z przewodu pokarmowego.

Dlaczego tak jest?

Płyn nie musi rozpuszczać  się w żołądku, a tabletka tak. Tabletka zawierająca L-tyroksynę (hormon tarczycy) musi mieć kwaśnie pH żołądka, aby się rozpaść, dlatego właśnie musimy ją przyjmować na czczo, najlepiej 60 min. przed śniadaniem.

W nowej płynnej formule L-tyroksyny, są zalecenia przyjmowania preparatu min. 30 min. przed śniadaniem, ale badania wykonane na tym preparacie pokazują, że jeśli spożyjemy go tuż przed śniadaniem, lub nawet w trakcie, to lek się wchłonie. Jak będzie to wyglądało rzeczywiście, to pokaże praktyka kliniczna.

Dodam, że lek w płynie nie jest refundowany, a kapsułek żelowych nie ma jeszcze na rynku polskim – jest dostępna tylko wersja płynna.

 


19.09.2019

Dzisiaj kolejny obiecany artykuł po europejskiej konferencji endokrynologicznej w Budapeszcie, która odbyła się we wrześniu 2019 roku.

Na początku krótkie przypomnienie jak wygląda obecna terapia niedoczynności tarczycy.

Nasza tarczyca produkuje T4 (100%) i T3 (15-20%).

 

Obecnie rekomendowanym leczeniem niedoczynności tarczycy jest L-tyroksyna (czyli T4), którą należy przyjmować min 30 min przed śniadaniem, a najlepiej 1 godzinę przed pierwszym posiłkiem dnia. Istnieją też inne opcje przyjmowanie leku o czym pisałam w artykule Jak przyjmować leki na tarczycę?

Według ulotki producentów leków na niedoczynność tarczycy, lek należy przyjmować na pusty żołądek” i najlepiej, żeby pacjent nie miał żadnej choroby żołądka, czy też zaburzeń produkcji kwasu solnego (zwanego przez pacjentów „sokiem żołądkowym”). W przypadku istnienia takich dolegliwości żołądkowych lek nie będzie się dobrze wchłaniał (do wchłonięcia potrzebuje środowiska kwaśnego).

Środowisko kwaśne oznacza niskie PH (np. PH=1,2-2) i występuje ono wtedy, gdy jesteśmy na czczo lub nie spożywamy posiłków przez kilka godzin i gdy mamy zdrowy żołądek” tzn. dobrze produkujący kwas solny (sok żołądkowy).

Środowisko żołądka przestaje być odpowiednio kwaśne gdy:

     • pijemy tylko kawę
     • zjadamy pokarm
     • mamy zapalenie żołądka
     • mamy infekcję helicobacter pylori
     • mamy zanikowe zapaleni żołądka itp.

Zatem jeżeli nie mamy odpowiednio kwaśnego PH żołądka (tzn. kwas solny nie jest odpowiednio kwaśny), to aby osiągnąć prawidłowy wynik TSH – zazwyczaj musimy zwiększyć dawkę przyjmowanego hormonu tarczycy.

Nowe formy terapii XXI-wieku

 1. Nowoczesna formuła tabletki z T4- spekulacja, czy fakt?

Jedna z firm farmaceutycznych przedstawiła nową formułę pakowania hormonu tarczycy – kapsułkę żelową, składającą się z :

     • T4 (hormonu tarczycy)
     • wody
     • żelatyny
     • glicyny.

Lek jest produkowany także w formie płynnej – więc może być łatwo stosowany u dzieci, czy u osób z zaburzeniami połykania. Zawiera T4 i glicerol.

Jakie są zalety tej formy leku?

Według ulotki procenta na wchłanialność leku nie ma wpływu PH żołądka. Oznacza to, że u  osób z zapaleniami żołądka (czy z zapaleniem zanikowym, czy w przebiegu infekcji helicobacter pylori) czy też u pacjentów, u których produkcja soku żołądkowego jest zaburzona – lek wchłania się tak samo jak u osób zdrowych.

W konsekwencji osoby z wyżej wymienionymi schorzeniami żołądka nie będą musiały przyjmować zwiększonych dawek L- tyroksyny, aby uzyskać prawidłowe stężenie TSH. Ulotka producenta zawiera informacje, że lek należy przyjmować 30 minut przed śniadaniem. Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że badania obserwacyjne (czyli wynikające z praktyki lekarskiej) pokazują, że lek wchłania się niezależnie od posiłku i można przyjmować go wraz z posiłkiem. Według producentów wynika to z jego unikalnej żelowej struktury. Czy tak rzeczywiście jest? Przekonamy się w najbliższych latach.

 1. Długodziałająca forma T3.

Ocenia się, że aż do 12% pacjentów prawidłowo leczonych preparatami L-tyroksyny, ma objawy niedoczynności tarczycy. O tym dlaczego tak jest, pisałam na swoim blogu w artykule Objawy niedoczynności u pacjentów prawidłowo leczonych L-tyroksyną.

Pacjenci prawidłowo leczeni L-tyroskyną (czyli T4) mogą mieć prawidłowe stężenie TSH, fT4 i obniżone fT3. Obniżone stężenie T3 (we krwi mierzone jako fT3) odpowiada za objawy złego samopoczucia. Tutaj idealnie wpisywałaby się długodziałająca forma T3.

Chciałabym jeszcze zaznaczyć Wam jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego stężenia T4 i T3 w organizmie. Obecnie leki, którymi leczymy niedoczynność tarczycy to T4 i rzadko – preparat zawierający mieszankę w niefizjologicznych proporcjach T4+T3 (w tym preparacie jest zbyt dużo T3 i działa on tylko kilka godzin). Lek, którego potrzebujemy na tarczycę to długodziałająca forma T3. Naukowcy o tym wiedzą i nad tym pracują. Myślę, że kolejne lata przyniosą nam dobre wieści w tym temacie.

 1. Terapia genowa.

Kolejny możliwy punkt terapii niedoczynności tarczycy to lek wpływający na polimorfizm genów (czym jest polimorfizm wyjaśniam w artykule dlaczego 12 % pacjentów ma objawy niedoczynności tarczycy) kodujących białka, które biorą udział w metabolizmie hormonów tarczycy, czyli terapia genowa – medycyna przyszłości.

Cieszę się, że byłam na tej konferencji, bowiem mój obraz leczenia niedoczynności tarczycy też się poszerzył.

Pozdrawiam Was serdecznie,
Doktor Luiza


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułCzy kawa jest zdrowa? Fakty i mity
Następny artykułPostępy endokrynologii i diabetologii – konferencja

3 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że nie wchodzi Pani w szczegóły. Pisze Pani bardzo ogólnie. Akapit o terapii genowej- np. jakie białka biorą udział w metabolizmie hormonów tarczycy. Dla mnie za ogólne te Pani artykuły… o wszystkim i o niczym….Wchodząc na blog lekarza, oczekiwałam większej ilości konkretów, naukowych wyjaśnień.

  • Staram się pisać w prosty i przystępny sposób dla wszystkich odbiorców. Jeśli interesuje Panią zgłębienie tematu to zachęcam do skorzystania z bezpłatnej bazy pubmed, gdzie znajdzie Pani dużo publikacji na ten temat. Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.