Niedoczynność kory nadnerczy a ryzyko zachorowania na COVID-19

0
2665

W tym artykule odpowiadam na dwa najczęściej zadawane mi ostatnio pytania.

Jakie jest ryzyko zakażenia wirusem SARS-Co-2 (wywołującym COVID-19) u pacjentów z niedoczynnością kory nadnerczy?

Niedoczynność kory nadnerczy to schorzenie, które w głównej mierze polega na braku produkcji kortyzolu przez nasze nadnercza, a kortyzol jest hormonem, bez którego nie możemy żyć.

Pacjenci cierpiący na tę jednostkę chorobową cechują się ogólnie nieco zwiększoną podatnością na zakażenia. Dokładnie nie wiadomo, czy dotyczy to także zwiększonej podatności na infekcję SARS-Co-2, choć wydaje się, że dotyczy. Niestety nie dysponujemy ewidentnymi dowodami naukowymi z dwóch powodów:

  • po pierwsze obecna epidemia jest nowa
  • sama niedoczynność kory nadnerczy jest schorzeniem rzadkim i rocznie rejestrowanych jest 5 nowych przypadków na 1 milion osób.

Dlaczego w tej grupie ryzyko infekcji koronawirusem może być większe?

 

1. dlatego, że osoby cierpiące na niedoczynność kory nadnerczy mają też zaburzenia układu odpornościowego (immunologicznego)

2. w początkowej fazie infekcji mamy niedobór kortyzolu, dlatego też przy wystąpieniu objawów infekcyjnych zwiększamy dawkę hydrokortyzonu (patrz niżej).

Czy pacjenci z niedoczynnością kory nadnerczy w okresie epidemii wymagają zmiany dawkowania glukokortykosteroidów?

W obcecnej sytuacji większość wytycznych (czyli opinii towarzystw endokrynologicznych) nie zaleca zmiany dawkowania glukokorytkosteroidów (najczęściej stosowany jest hydrokortyzon i o nim będę dalej pisała).

Bardzo ważnym aspektem leczenia jest to, aby pamiętać o przyjmowaniu leku i absolutnie nie zmniejszać dawki hydrokortyzonu (czy jego odpowiednika), ani go nie odstawić – takie postępowanie grozi wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia, czyli rozwojem przełomu nadnerczowego!

Co robić, gdy pojawią się objawy infekcji?

Natomiast jeśli pojawi się kaszel lub gorączka, to należy podwoić dawkę hydrokortyzonu i utrzymać ją, aż do ustąpienia gorączki.

Jeśli temperatura wynosi lub przekracza 40°C, należy 3-krotnie zwiększyć dawkę przyjmowanego hydrokortyzonu.

Jeśli pojawiają się wymioty, biegunka należy natychmiast udać się do szpitala celem hospitalizacji. Pacjent, który wymiotuje czy ma biegunkę wymaga podania glikokortykosteroidów dożylnie, rzadziej domięśniowo.

Uwaga ogólna:

jeśli macie niedoczynność kory nadnerczy, to w przypadku infekcji należy niezwłocznie zwiększyć dawkę, a przy pogorszeniu objawów wskazany jest pilny kontakt z lekarzem.

Pozdrawiam Was serdecznie,
Dr Lu

Piśmiennictwo:
1.Lewiński A.: Niedoczynność kory nadnerczy a zakażenie SARS-CoV-2 – pacjenci wymagający szczególnej uwagi. Med. Prakt.,2020
2. Zgliczyński W. Endokrynologia część II: Niedoczynność kory nadnerczy str. 462-471

Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułCzym zająć dziecko na czas pracy zdalnej rodzica?
Następny artykułMoje transmisje LIVE na FB i IG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.