Objawy niedoczynności u pacjentów prawidłowo leczonych L-tyroksyną

4
5682

Dlaczego u pacjentów z niedoczynnością tarczycy prawidłowo leczonych L-tyroksyną (hormonami tarczycy) występują objawy niedoczynności?

Po konferencji europejskiego towarzystwa tarczycowego, która odbyła się w tym roku w Budapeszcie i po Waszym głosowaniu, zwyciężył powyższy temat.

Żeby odpowiedzieć Wam na to pytanie w pierwszej kolejności opowiem, jak pracuje tarczyca. Tarczyca produkuje dwa hormony:

  • w około 100% T4
  • w około 15-20% T3

 

Nasz organizm potrzebuje więcej T3, niż produkuje tarczyca. Ale nasze ciało jest mądrze skonstruowane i potrafi przekształcić  T4 w T3 (dzieje się to w tkankach obwodowych, czyli każda komórka ma taką właściwość). T4 jest zamieniane w T3, przez specjalny enzym zwany dejodynazą typu 1 i 2 (odczepienie jednej cząsteczki jodu z T4 daje T3 – stąd wzięła się nazwa dejodynaza).

 

Dodatkowo aby T3 zaczęła działać, musi wejść do komórki przez specjalne przewoźniki (między innymi transporter – MCT10). Wtedy może związać się z receptorem jądrowym i aktywować różne geny. Reasumując: wewnątrzkomórkowe stężenie T3 decyduje o naszym samopoczuciu.

W sytuacji, kiedy mamy niedoczynność tarczycy – spada produkcja T4 i T3. To skutkuje naszym złym samopoczuciem (objawy niedoczynności tarczycy opisałam w artykule Niedoczynność i nadczynność tarczycy – cechy wspólne i różnice). Udajemy się więc na wizytę do lekarza, który przepisuje nam L-tyroksynę czyli T4 i po wyrównaniu się hormonów tarczycy – najczęściej znowu czujemy się dobrze.

Sam opis wygląda kolorowo, ale kliniczna praktyka lekarska pokazuje, że nawet do 12% pacjentów z wyrównaną niedoczynnością tarczycy (prawidłowe TSH) ma objawy niedoczynności. Dlaczego tak jest?

U niektórych osób przewoźnik (transporter) przenoszący T3 z krwi do komórki i dejodynaza typu 1 i 2 nie działają prawidłowo (są osłabione). Wynika to z faktu, że są one inaczej zbudowane niż u osób zdrowych, co nazywamy polimorfizmem. Podsumowując: niewielka zmiana budowy białka nosi nazwę polimorfizmu, co skutkuje najczęściej różnie osłabioną funkcją tego białka. Dlaczego tak jest ?

        • ponieważ mamy takie geny,
        • ponieważ na wskutek kontaktu z dysraptorami endokrynologicznymi (na temat dyraptorów będzie osobny artykuł) doszło do uszkodzenia działania przenośników T3 czy dejodynazy typu 1 i 2.

Dodatkowo osoby, które mają osłabione działanie dejodynazy typu 1 i 2 (czyli tak zwany polimorfizm typu THR92ALA), są narażone na inne zaburzenia takie jak:

        • insulinooporność
        • cukrzyca typu 2
        • upośledzenie umysłowe
        • choroba dwubiegunowa
        • nadciśnienie tętnicze.

Poza tym coraz częściej pojawiają się doniesienia medyczne, że polimorfizm (inna budowa/nie do końca sprawna budowa) enzymów i innych białek zaangażowanych w metabolizm hormonów tarczycy wyjaśnia przyczyny powszechnych zaburzeń funkcji tarczycy.

Co zatem robić?

  1. Jeżeli czujemy się źle – należy oznaczyć nie tylko TSH i fT4, ale także fT3.
  2. Można spróbować zażywać preparat łączony T4 i T3. Problem w tym preparacie polega jednak na tym, że zawiera zbyt dużą zawartość T3 (może dojść do przedawkowania) i T3 działa zbyt krótko. W badaniach naukowych u pacjentów leczonych z powodu niedoczynności tarczycy preparatami T4 lub T3 i T4 okazało się że:
          • ok 50% pacjentów preferuje terapię T4 i T3
          • ok 25% woli leczenie T4
          • ok 25% nie ma preferencji.

Badania naukowe badaniami, a zalecenia zaleceniami. Otóż zalecenia lekarskie rekomendują (nakazują) leczenie preparatami zawierającymi T4. Jeżeli są objawy wynikające z niedoczynności tarczycy można ewentualnie spróbować stosowanie terapii łączonej T4 i T3 i ocenić samopoczucie pacjenta.

Idealna terapia w przyszłości to wynalezienie długodziałającego preparatu T3.

Myślę, że stan wiedzy o funkcji tarczycy, będzie się wciąż zmieniał i w końcu uda nam się znaleźć idealną tabletkę. Może to będzie terapia genowa i umiejętność oddziaływania na polimorfizmy genów?

Pozdrawiam,
Doktor Luiza


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykuł42 Coroczne Spotkanie Europejskiego Towarzystwa Tarczycy (ETA)
Następny artykułHashimoto – studyjne nagranie wykładu

4 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry,
    Dziękuję za artykuł, jestem jednym z tych przypadków, o którym Pani piszę.
    Czy w Polsce dostępne są leki łączące T4 i T3? Jeśli tak, to jakie?
    Pozdrawiam serdecznie,
    Daria

    • W Polsce mamy lek o nazwie Novothyral, gdzie jest T3 i T4, jednak wartości nie są tam takie, jak w organizmie. Czasami stosujemy ten lek jeśli mamy problemy z wyrównaniem. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.