Skoki cukru, a rytmy hormonalne

2
2208

W tym odcinku programu „Pytanie na Śniadanie” (czas trwania 7:17 min.) poruszyłam kwestię związku skoków cukru z rytmami hormonalnymi. Poniżej podaję wam streszczenie z rozmowy, w trakcie której opowiedziałam, jak zaplanować swój dzień, aby nie było wyrzutów cukru.

Przede wszystkim wstańmy rano, aby do 8:30 zjeść śniadanie. Śniadanie na obiad to pierwszy krok do cukrzycy typu II! Niejedzenie posiłku o tej godzinie powoduje wyrzuty insuliny, które przyczyniają się do wzrostu cukru, czyli glikemii. Kolejny posiłek zjedzmy za 3-4 godziny.

Aktywność fizyczną podejmijmy w pierwszej części dnia (do 12:00), kiedy stężenie kortyzolu w organizmie jest największe. Jeśli pracujemy do późna, zadbajmy o to, aby nie ćwiczyć tuż przed snem. Wieczorma aktywność pobudza i zaburza sen.

Kolację zjedzmy 3-4 godziny przed snem, aby rano mieć apetyt na śniadanie. Nie powinniśmy spać krócej niż 7,5h. Zaśnijmy więc do północy, aby rano zdążyć na śniadanie.

Porada dla tych, którzy zasypiają późno – z każdym tygodniem spróbujcie zasypiać i budzić się o 15 minut wcześniej, aby wyregulować swój rytm snu.

Pozdrawiam,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułRegeneracja w ciągu dnia – power nap czy sjesta?
Następny artykułHipoglikemia – wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobry harmonogram. Dla skowronków! A co dla sów? Które śpią po 7-8 godzin, ale w INNYM RYTMIE dnia? Które zasnąć o 22 nie są w stanie? Które o 8 rano są niezbyt przytomne? Które „budzą się” po 10? Które po 12 mają najwięcej energii? Które aktywność MUSZĄ dostosować do swoich predyspozycji, a nie do książkowego harmonogramu?
    Przez całą karierę zawodową musiałam wstawać o 6 rano i siłą zmuszać się do pełnej aktywności zwyczajowo dostosowanej do pracy 8-17, więc mam pewne doświadczenie….

    • W krótkiej formule tego programu nie zdążyliśmy omówić całego tematu rytmów dobowych. Typ sowy będzie miał oczywiście przesunięte godziny zasypiania i wstawania. Aby coś indywidualnie doradzić, lekarz powinien zobaczyć pacjenta, zbadać, zebrać szczegółowy wywiad i na tej podstawie ustalić rytmy dobowe najlepsze dla pacjenta. Pozdrawiam cieplutko!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.