W „Pytanie na śniadanie” opowiadam o prawidłowym przyjmowaniu hormonu tarczycy.

0
171

Rozmowa w Pytaniu na Śniadanie była poświęcona temu, jak wygląda prawidłowe przyjmowanie hormonu tarczycy. O złych nawykach może świadczyć senność i wahanie nastroju. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, o czym trzeba pamiętać.

Pacjenci pytają mnie, jak wygląda prawidłowe przyjmowanie hormonu tarczycy. Często po krótkiej rozmowie okazuje się, że wiele osób przyjmuje go źle. Bagatelizowane kwestie na pierwszy rzut oka są nieznaczące, ale w przypadku przyjmowania hormonu tarczycy mają kluczowe znaczenie. Jeśli chcesz jeszcze raz obejrzeć rozmowę z 7:45, kliknij w link: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/85815060/jak-prawidlowo-przyjmowac-hormon-tarczycy

Prawidłowe przyjmowanie hormonu tarczycy 

Bycie na czczo to absolutna podstawa. Im dłużej, tym lepsze wchłanianie. Pacjenci ceniący smak kawy potrafią spożywać ją po pięciu minutach. Kawa zaburza wchłanianie, dlatego zaleca się minimum godzinny odstęp. Jeżeli lubisz kawę, możesz zbadać poziom tyroksyny i sprawdzić TSH. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz pić kawę.

Zachowanie min. 30min odstępu, pomiędzy zażyciem tabletki a zjedzeniem śniadania jest bardzo ważne. Oczywiście im dłuższy odstęp tym lepsze wchłananie. 

Przegotowana woda sprawdzi się najlepiej do popijania leku. Unikaj wody wysokozmineralizowanej, ponieważ może zaburzyć wchłanianie. Wykazano,że dodanie witaminy C sprzyja lepszemu wchłanianiu leku. Przy zaburzeniach wchłaniania można posłużyć się tą metodą.

Odpowiednie śniadanie  polega na unikaniu wysokobiałkowych posiłków, czy  preparatów wapnia lub żelaza ponieważ mogą  zaburzyć wchłanianie. Pacjenci, którzy chcą spożywać śniadanie wysokobiałkowe, czy wysokowapniowe, mogą wymagać zwiększenia dawki hormonu tarczycy, aby utrzymać jego stężenie.

Przejrzenie leków pomoże sprawić, by przypadkowo nie połączyć hormonu tarczycy z lekami i suplementami, takimi jak żelazo, wapń, magnez, glin. 

Odwiedzenie gastroenterologa, jest niezbędne jeśli są ku temu przesłanki endokrynologiczne, np. zaburzenia wchłaniania, celiakia, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Są to jedne z przyczyn złego przyswajania hormonu tarczycy.

Pamiętaj o tym

Mimo że TSH jest bardzo wrażliwym parametrem, to hormon tarczycy niekoniecznie musi być przyjmowany rano. Prawidłowe przyjmowanie hormonu tarczycy nie wyklucza przyjmowania go 2–3 godziny po kolacji, przed samym snem. Od kilku lat mamy na rynku także formę płynną L-tyroksyny (hormonu tarczycy). Możesz też rozważyć hormon w płynie. Taka forma jest dedykowana pacjentom z zaburzeniami wchłaniania leku.O przyjmowanej formie można porozmawiać ze specjalistą.

Należy pamiętać, że po rozpoczęciu przyjmowania hormonu tarczycy, w większości przypadków nie można z niego zrezygnować. Pacjent mający niedoczynność tarczycy i przyjmujący dużą dawkę hormonu leczy się przewlekle. Wiele zależy od wskazań do zażywania L-tyroksyny. Pacjenci  odwiedzające mój gabinet czasami przychodzą do mnie i mówią, że chcą  przestać zażywać hormony tarczycy – na własną rękę. Niestety jeśli zrobią to samodzielnie i bez kontroli, w konsekwencji dochodzi do wzrostu TSH. To zaburza stan eutyrozy i doprowadza do gwałtownego przyrostu masy ciała.

Dziękuję, że oglądaliście,
Doktor Lu

 

Poprzedni artykułProlaktyna – kiedy jest zbyt wysoka? Jak ją obniżyć?
Następny artykułGuzki tarczycy – czy zawsze są powodem do niepokoju?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.