Witamina C a wchłanianie hormonów tarczycy (L-tyroksyny)

0
4935

Moi endokrynologiczni pacjenci często pytają mnie o to, jak mogą poprawić wchłanianie L-tyroksyny. Czasem to pytanie pojawia się już na samym początku, kiedy dopiero wdrażamy leczenie hormonami, a pacjenci po prostu chcą wiedzieć, jak mogą zwiększyć skuteczność terapii. Niekiedy jednak takie pytanie pojawia się dopiero w trakcie leczenia, kiedy zażywane leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Powszechnie wiadomo, że na skuteczność leczenia hormonami tarczycy wpływ ma dieta i styl życia. Dostaję wiele pytań związanych z tym, co dokładnie jeść, a czego unikać i sama drążę ten temat, zwłaszcza że pojawiają się raz po raz nowe artykuły na ten temat.

Witamina C na żołądek?

Niedawno natknęłam się na dwa badania na temat związku witaminy C z wchłanianiem L-T4. Wynika z nich, że witamina C, środek znany przede wszystkim z właściwości wspierających odporność, ale też z obniżania pH żołądka, może zwiększać wchłanianie L-T4.

Dane, choć ograniczone, wyglądają obiecująco. Omówię je pokrótce poniżej.

Badanie pierwsze

Badaniu poddano 31 pacjentów z niedoczynnością tarczycy i zapaleniem żołądka. Uczestników podzielono na dwie grupy:

  • pierwsza grupa połykała tabletki L-T4 w średniej dziennej dawce 100 µg i popijała je 120 ml wody zawierającej 500 mg witaminy C,
  • druga grupa popijała tabletki L-T4 samą wodą, bez rozpuszczonej w niej witaminy C.

Obserwacja trwała 6 miesięcy. Badanie wykazało, że u pacjentów w pierwszej grupie stężenie TSH uległo istotnemu obniżeniu, a poziomy wolnych T3 i fT4 znacznie wzrosły.

Badanie drugie

Kolejni badacze osiągnęli podobne wyniki w badaniu przeprowadzonym na 28 pacjentach z podwyższonym poziomem TSH, stosujących L-T4. Pacjenci przez 6-8 tygodni przyjmowali tabletki L-T4 z i popijali je 200 ml wody z kranu, w której rozpuszczali 1 g witaminy C w tabletkach musujących. Zaobserwowano u nich znaczne zmniejszenie stężenia TSH w surowicy.

Z obydwu badań można wysnuć następujący wniosek: U części pacjentów z niedoczynnością tarczycy leczenie LT-4 (hormonem tarczycy) w połączeniu z witaminą C poprawia parametry tarczycowe w stopniu większym niż zażywanie samej LT4

Niestety badane grupy pacjentów są zbyt małe, by zastosować się do wyników badań w rutynowej praktyce lekarskiej. Być może w przyszłości będą zaprojektowane badania na większych grupach badawczych, które pozwolą zmodyfikować obecne zalecenia w przyjmowaniu L-T4.

Piśmienniectwo:

  1. Jubiz W., Ramirez M. Effect of vitamin c on the absorption of levothyroxine in patients with hypothyroidism and gastritis. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2014;99:1031–1034,
  2. Antúnez P., Licht S.D. Vitamin C improves the apparent absorption of levothyroxine in a subset of patients receiving this hormone for primary hypothyroidism. Rev. Argent. Endocrinol. Metab. 2011;48:16–24.
Poprzedni artykułBądź aktywny i spaceruj codziennie
Następny artykuł7 kg w 3 tyg. Drastyczna dieta Kim Kardashian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.