Wypadanie włosów u kobiet

2
2269

Wypadanie włosów u kobiet to problem często spotykany w gabinecie endokrynologicznym oraz w codziennym życiu. Jest to niestety problem narastający, o czym możemy wnioskować choćby po tym, że w reklamach telewizyjnych przedstawiane są cudowne medykamenty, czy też w rosnącej jak grzyby po deszczu liczbie poradni trychologicznych.

Jakie badania wykonać?

Aby zdiagnozować przyczynę wypadania włosów należy wykonać następujące badania:

1. Badania tzw. ogólne: żelazo, ferytynę, magnez, wapń, witaminę B12, 25OH witaminę D3, glukozę i insulinę

2. Ocena hormonów tarczycy: TSH, fT4

3. Ocena hormonów tzw. „męskich”: androstendion, DHEA-S, SHBG, testosteron.

4. Ocena prolaktyny-PRL

5. Ocena funkcji nadnerczy: kortyzol.

Badania należy wykonać rano na czczo, o godzinie 8:00.

Pamiętajmy, że oceniając hormony z punktów 3,4,5 nie należy przyjmować antykoncepcji. Jeśli przyjmujemy antykoncepcję, należy odstawić ją na 3 miesiące przed badaniem i dopiero po tym czasie można wykonać badania.

Z badaniami należy zgłosić się do lekarza, ponieważ ,,norma normie nierówna”.

Dodatkowo bardzo ważne jest badanie przedmiotowe pacjenta z oglądaniem włosów, ponieważ może okazać się, że lekarz podejrzewa dodatkowe zaburzenie hormonalne i zleca kolejne badania.

Pamiętajmy też, że wypadanie włosów może być spowodowane przez sytuacje życiowe, które powodują burzę hormonalną, takie sytuacje to np.:

  • anoreksja
  • po porodzie
  • karmienie piersią
  • menopauza
  • stres (stres nasila produkcję adrenaliny i hormonów podobnych do adrenaliny).

Łysienie androgenowe

Jedną z najczęstszych endokrynologicznych przyczyn wypadania włosów, oprócz niewyrównanych hormonów tarczycy, jest tzw. łysienie androgenowe (typu męskiego). Podstawą leczenia jest wyrównanie niedobór hormonalnych i mikroelementów. Podstawowymi lekami na łysienie androgenowe są: spironolakton oraz wcierka do włosów zawierająca minoksidil. Ja dodatkowo, niezależnie od przyczyny wypadania włosów, polecam cztery rzeczy:

1. Stosowanie szamponów i odżywek typu bio.

2. Szczotkowanie włosów szczotką z naturalnego włosia, np. z dzika około 5 minut/dobę. Nasze babki czy prababki bardzo często szczotkowały sobie włosy. Czy pamiętacie stare filmy, na których kobiety szczotkowały włosy, lub bawiły się w czesanie i układanie fryzur? Szczotkowaniem włosów dodatkowo wykonujemy masaż skóry głowy i zwiększamy ukrwienie mieszków włosowych.

3. Spray z czarnuszki (poniżej przepis).

4. Olejowanie włosów olejem z korzenia łopianu 1 x w tygodniu (olej nanosimy na skórę głowy, wmasowujemy i pozostawiamy na skórze głowy min. na 1 godzinę, ale też możemy zostawić na noc). Tutaj najlepiej głowę owinąć folią i ręcznikiem, aby wydzielone ciepło przez skórę głowy współdziałało z nałożonym olejem.

Mój przepis na spray z czarnuszki

1 łyżkę nasion czarnuszki zalewam 1 szklanką wody i gotuję na małym ogniu przez 30 minut. Gdy wywar ostygnie, przelewam do słoiczka.

Nanosimy codziennie na skórę włosów atomizerem lub strzykawką i masujemy.

Napar trzymamy w lodówce (jest to rodzaj herbaty i może się popsuć) i po 1 tygodniu przygotowujemy nowy. Dodam, że ta odżywka nie przetłuszcza włosów, a wręcz przeciwnie,  zmniejsza łojotok.

Pozdrawiam serdecznie!

Doktor Luiza

2 KOMENTARZE

  1. Poszłam trochę o krok dalej i zaczęłam pić jedną łyżeczkę oleju z nasion czarnuszki. Kupiłam w aptece i zasadniczo na opakowaniu jest napisane, że do smarowania na skórę (faktycznie do nakładania jest pipeta). Postanowiłam pić przez miesiąc. Czytałam jednak, że olej ten może mieć wpływ na estrogeny. Czy to prawda? Czy mogą być jakieś skutki uboczne?

    • Proszę pić przez 1 miesiąc. Nic się nie stanie. Dodatkowo może Pani wziąć Wit c lewoskrętną. Czarnuszka ma też właściwości gojące skórę. Pozdrawiam i życzę zdrówka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.