Z jakim objawami powinniśmy udać się do endokrynologa?

0
5123

Hormony są maleńkim cząsteczkami, które mają ogromną się działania. Są w stanie wywołać właściwie każdy możliwy objaw, jaki można sobie wyobrazić, dlatego nie będę wymieniała całej listy objawów nadmiaru czy niedoboru hormonów. Zajmę się tylko najczęstszymi symptomami z jakimi pacjenci zgłaszają się do endokrynologa.

Wiodącym objawem jest zmęczenie. Oczywiście za zmęczenie może odpowiadać wiele innych schorzeń, ale w worku pt. ,,zmęczenie” choroby endokrynologiczne zajmują dużą część. Często jest to zmęczenie poranne, tzn. po przespanej nocy nie możemy się dobudzić, ale może to być także zmęczenie w dowolnej porze dnia.

Znanym objawem, który spędza sen z oczu szczególnie przedstawicielkom płci pięknej, jest nadmierna masa ciała, czy szybki jej przyrost lub też problemy z jej spadkiem. Do tych objawów może dołączyć się znaczne osłabienie lub senność po posiłku.

Siostrzanym odbiciem tego zaburzenia hormonalnego jest szybki spadek masy ciała, czy tez brak wzrostu masy ciała przy prawidłowej diecie.

Kolejnym częstym objawem są zaburzenia koncentracji. Na czym one polegają? Pacjenci uskarżają się na problemach ze skupieniem uwagi przy wykonywaniu dłużej jednej rzeczy, czy też zapominają o pewnych sprawach, które mieli zrobić, czy też zapominają, czy np. wyłączyli gaz, czy żelazko przed wyjściem z domu.

Do dalszych symptomów należy obniżony nastrój, proszę nie mylić z depresją. Pacjenci nie wiedzą dlaczego, ale widzą ,,szklankę do połowy pustą a nie pełną”, mało rzeczy ich cieszy. Czasami obniżonemu nastrojowi towarzyszy irytacja, ten stan rzeczy powoduje, że irytują nas drobne rzeczy i nie potrafimy nad tym zapanować.

Niepokojącym sygnałem może być trądzik i problemy skórne.

Na koniec pragnę omówić jeszcze jeden objaw jakim są zaburzenia snu. Mogą one manifestować się problemami z zaśnięciem, czy też wybudzaniem w ciągu nocy.

Sen jest związany z regeneracją układu hormonalnego. W fazie głębokiej snu (w śnie wolnofalowym) dochodzi do obniżenia poziomu kortyzolu i do wydzielania hormonu wzrostu GH. Dodatkowo w fazie marzeń sennych, czuli w fazie REM jest produkowany testosteron. W związku z tym, jeżeli mamy zaburzenia snu, to będzie odbijało się na naszych wynikach hormonalnych.

Chciałabym dodać, że wyżej wymienione symptomy mogą być spowodowane innymi schorzeniami, ale przy ich występowaniu należy w pierwszej kolejności wykluczyć tło hormonalne. Jeżeli występuje u nas jeden z wyżej wymienionych objawów warto udać się na konsultację endokrynologiczną.

Na koniec ciekawostka obrazująca, jak wielką siłę mają hormony.

Czy wiecie, że guzek hormonalnie czynny (czyli produkujący hormony) wielkości szpilki znajdujący się np. w jajniku, może powodować, że kobieta zacznie przeistaczać się w mężczyznę?

Zaczynają wypadać jej włosy, pojawia się owłosienie na twarzy, które musi golić i dodatkowo, co chyba najgorsze, dochodzi do przerostu łechtaczki, która zmienia się w mikro-prącie. Po wyleczeniu wszystkie te objawy znikną, z wyjątkiem przerośniętej łechtaczki. Na szczęście tego typu przypadki zdarzają się rzadko.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułCzym zajmuje się endokrynolog?
Następny artykułJak mikrobiota jelitowa przyczynia się do zaburzeń hormonalnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.