Zmiany skórne w otyłości

0
5399

Tkanka tłuszczowa jest narządem wydzielania wewnętrznego, czyli inaczej ujmując – jest gruczołem zdolnym do produkcji hormonów (niestety), takim jak tarczyca, nadnercza, jajniki czy jądra. Tym, co odróżnia ją od innych gruczołów jest jej masa (waga).

Co może tkanka tłuszczowa

Gruczoły produkujące hormony ważą od kilku do kilkunastu gramów. Wagę tkanki tłuszczowej określamy w kilogramach, dlatego też ma ona duży potencjał do produkcji różnych hormonów i innych czynników zapalnych. Szacuje się, że tkanka tłuszczowa może produkować około 600 substancji, w zależności od jej wagi. Otyłość jest nadczynnością tkanki tłuszczowej i tak niestety musimy na nią patrzeć. Dlatego też leczenie tego schorzenia jest tak trudne, ponieważ np. gdy mamy nadczynność tarczycy, możemy podać leki  lub zoperować tarczycę pacjenta. W przypadku tkanki tłuszczowej niestety tak się nie da zrobić.

Nie będę omawiała w tym artykule powikłań otyłości w kontekście zawału, udaru, nadciśnienia tętniczego, itd. Są to bowiem bardzo dobrze znane nam tematy. Chciałabym przybliżyć tylko jeden aspekt otyłości: jej wpływu na wygląd skóry.

Kępki żółte

Wiemy, że u osoby otyłej we krwi krąży dużo lipidów (potocznie: dużo cholesterolu) i oczywiście tego nie widać gołym okiem, ale czyżby…. czasami złogi lipidów osadzają się na powiekach górnych i dolnych nosząc nazwę kępek żółtych, zwanych często żółtakami.

 

Ta pacjentka (45 lat) miała żółtaki usuwane laserowo, jednak nieskutecznie (z uwagi na duże rozmiary). Lekarz medycyny estetycznej zaproponował jej chirurgiczne usunięcie zmian… na razie zastanawia się.

Dna moczanowa

Kolejnym objawem skórnym – tym razem nadmiaru kwasu moczowego (czyli dny moczanowej) są guzki dnawe, które lokalizują się nad stawami czy ścięgnami, ale też występują w innych lokalizacjach, np. na uchu. Guzki te, zwane też artretycznymi, nie bolą i są twarde, ponieważ kwas moczowy zamienia się w kryształy kwasu moczowego – stąd ta twardość. Pokazuję je na przykładzie 70-letniego pacjenta z rozsianymi takimi zmianami.

 

 

 

Proszę zwrócić uwagę na największy guzek, nie jest to staw kolanowy, ale łokciowy – ten guzek ma około 3 cm średnicy i jest twardy jak kamień!

Rozstępy

Chciałabym pokazać Wam też znane nam wszystkim rozstępy skórne na brzuchu (na początku rozstępy są czerwone, a potem bledną) i przepuklinę pępkową.

 

Pacjent lat 43, waga 165 kg, wzrost1 75kg

Włókniaki

Na koniec jeszcze jedno powikłanie skórne w otyłości, tzw. włókniaki. Zdjęcie przedstawia młoda mamę, która po porodzie przytyła i wtedy zaczęły rosnąć jej jak grzyby po deszczu włókniaki na skórze szyi.

 

Wszystkie opisane powyżej zmiany nie są szkodliwe, ale niekorzystnie wpływają na wygląd i samopoczucie osoby.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułJak przygotować się do wizyty u endokrynologa?
Następny artykułKonferencja diabetologiczna w Lublinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.