3. Nawyki poranne – zalecenie na marzec

0
168

Kochani, mamy marzec, a więc powoli żegnamy już zimową aurę. Coraz częściej z rana wita nas przez okno słońce, a jednak mimo nadchodzącej wiosny i coraz jaśniejszych poranków może być tak, że po przebudzeniu brakuje nam energii.

Wyobraźmy sobie taki scenariusz, że choć spaliśmy odpowiednio długo, nadal rano czujemy się zmęczeni, ciężko nam wstać z łóżka i rozpocząć dzień. Do południa jesteśmy senni, przecieramy oczy, ziewamy, wszystko wypada nam z rąk. W pracy mamy problemy z wykonywaniem zadań, jesteśmy nieefektywni, właściwie najchętniej z powrotem położylibyśmy się spać. Aby się zmotywować i pobudzić do działania, parzymy kolejną kawę, która nie pomaga, marzymy o tym, aby jak najprędzej wrócić do domu…

Tymczasem to, czy tak będzie wyglądał nasz dzień, w pewnym stopniu zależy od tego, jak przebiega nasz poranek! Dlatego aby uniknąć takiego scenariusza, powinniśmy wyrobić sobie zdrową, poranną rutynę, która doda nam energii. Szkoda dnia na przecieranie oczu ;).

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać tuż po przebudzeniu jest odpowiednie nawodnienie. Po całej nocy nasz organizm domaga się wody, ponieważ przez ok. 7-8 godzin, kiedy spaliśmy, nie dostarczaliśmy mu odpowiedniej ilości płynów. Dlatego tuż z samego rana powinniśmy ten brak uzupełnić. Może nam się wydawać, że po przebudzeniu jesteśmy zmęczeni, choć w rzeczywistości jesteśmy odwodnieni. Szklanka ciepłej wody wypita na czczo doda nam energii, pomoże nam się rozbudzić, a także pobudzi nasz przewód pokarmowy i poprawi trawienie.

Drugim nawykiem, który poprawi nasze samopoczucie z rana jest rozciąganie. Po całej nocy, kiedy leżeliśmy w bezruchu, nasze ciało jest spięte, przykurczone, dlatego musimy powoli, ostrożnie je rozruszać. Nie musimy od razu wykonywać długiego, wymagającego treningu. Wystarczy, że każdego dnia tuż po przebudzeniu poświęcimy 2-3 minuty na kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Poruszamy biodrami, wykonamy kilka skłonów, skrętów tułowia, wyciągniemy ramiona do góry. Ważne, aby zacząć od małych, ostrożnych ruchów i stopniowo pogłębiać pozycje, ponieważ z rana zakres naszych ruchów jest mniejszy. Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające zmniejszą napięcie w ciele, złagodzą bóle mięśni, stawów, głowy.

Zachowanie porannej rutyny zwiększy naszą efektywność w ciągu dnia i może sprawić, że będziemy bardziej produktywni w domu, w szkole, w pracy. To tylko dwie proste rzeczy, które warto wykonać przed rozpoczęciem dnia. Zobaczcie więc, jak niewiele trzeba, aby poczuć się lepiej.

Poprzedni artykułPytanie na Śniadanie – Czym jest „złote mleko” i jakie ma właściwości zdrowotne? 24.02.2023
Następny artykułPytanie na Śniadanie – Co lubi tarczyca? 08.03.2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.