3. OBUDŹ PRZEWÓD POKARMOWY – zalecenie na marzec

0
1002

Aby nasz organizm mógł sprawnie funkcjonować, musimy dobrze zacząć dzień. Dlatego na ten miesiąc przygotowałam dla Was zadanie, które będziemy realizować z samego rana.

Zazwyczaj po przebudzeniu jesteśmy przez dłuższą chwilę jeszcze zaspani. Niektórzy przeciągają się, gimnastykują, otwierają okna, inni biorą orzeźwiający prysznic, żeby do końca otworzyć oczy i w naturalny sposób obudzić swoje ciało.  A czy myślimy o tym, aby tak łagodnie i naturalnie obudzić swój… przewód pokarmowy?

W tym miesiącu proponuję, abyśmy wykonywali z samego rana proste zadanie dla obudzenia przewodu pokarmowego. Do jego realizacji potrzebujemy tylko:

  • szklanki wody,
  • (opcjonalnie) soku z ½ cytryny lub 1-2 łyżki octu jabłkowego,
  • systematyczności ;).

Czy już domyślacie się, na czym polega zadanie?

Zacznij dzień od szklanki wody

Nasze organizmy w ponad 50% składają się z wody. W ciągu dnia oraz w czasie snu tracimy sporą ilość płynów, dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie uzupełniali ilość wody w organizmie. I o ile w ciągu dnia większość z nas pamięta o piciu około 2l wody, tak z naturalnej przyczyny nie jesteśmy w stanie robić tego w czasie snu.

Jednak to, co możemy zrobić, to wypić szklankę wody od razu po przebudzeniu! Po przespanych 7-8 godzinach w nocy nasze ciała są odwodnione. Dlatego pierwszym produktem, jaki powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi z samego rana jest woda. Nasz organizm oraz nasz przewód pokarmowy potrzebują jej, aby dobrze się obudzić i przygotować na cały intensywny dzień.

Są osoby, które odczuwają fizjologiczną potrzebę napicia się wody od razu po przebudzeniu. Są i tacy, którzy wręcz budzą się w środku nocy, żeby uzupełnić płyny. Stawiają sobie szklankę z wodą na stoliku nocnym, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką. To też bardzo dobry nawyk.

Są i takie osoby, które nie odczuwają potrzeby, aby z rana napić się wody. Im szczególnie potrzebne jest wyrobienie tego nawyku. Nie musimy od razu pić dużo. Szklanka wody pita małymi łykami w zupełności wystarczy, aby dostarczyć naszemu organizmowi to, czego potrzebuje. Natomiast jeśli czujemy, że to dla nas za mało, możemy oczywiście napić się więcej ;).

Sięgnij po szklankę ciepłej wody

Ważne, aby woda, którą pijemy z rana nie była zimna, ponieważ może być zbyt drażniąca dla naszego układu pokarmowego. Wypijmy wodę ciepłą lub letnią, w temperaturze naszego ciała. Jeśli nie mamy chorób ani problemów z żołądkiem, warto dodać do swojej szklanki z wodą sok z 1/2 cytryny albo 1-2 łyżki octu jabłkowego. Jeśli jednak te dodatki w jakiś sposób Wam szkodzą, pozostańcie przy samej wodzie.

Dobry początek dnia!

Taka szklanka ciepłej lub letniej wody pita regularnie z samego rana pozwoli nam dobrze zacząć dzień. Po jej wypiciu zachęcam, aby odczekać ok. 15 minut, aż nasz przewód pokarmowy się obudzi. Zdrowym nawykiem jest, aby nie zasiadać do śniadania i kawy od razu i nie przyjmować nic na tzw. „pusty żołądek”.

Wypita z rana woda usprawni nasze procesy trawienne w ciągu dnia. Jednak aby efekt był zauważalny, ważna jest regularność. Dobrze, aby nasze zadanie na marzec weszło do listy porannych rytuałów na cały rok! Z relacji pacjentów wiem, że regularna realizacja tego zadania przychodzi im łatwiej, niż np. ćwiczenia oddechowe (nasz nawyk na styczeń) czy pamiętanie o wykonywaniu ruchów odciążających klatkę piersiową i miednicę (nawyk na luty).

Mimo to, może się zdarzyć, szczególnie kiedy jeszcze jesteśmy zaspani, że zapomnimy o wypiciu wody z rana. Wiecie, co może być dobrym przypomnieniem? Spróbujcie postawić na swoim nocnym stoliku szklankę z wodą (może przydać się w nocy), albo nawet pustą szklankę. Będzie Wam przypominać o tym, aby z samego rana napełnić ją świeżą, ciepłą wodą.

Powodzenia,
Doktor Lu 😉

Poprzedni artykuł2. ODCIĄŻ KLATKĘ PIERSIOWĄ I MIEDNICĘ – zalecenie na luty
Następny artykułHormony tarczycy – czy kawa wpływa na wchłanianie L-tyroksyny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.