4. REGULARNE POSIŁKI – zalecenie na kwiecień

0
1176

Wiosna to moment, kiedy na naszym stole zaczynają pojawiać się nowalijki, to także taki czas, gdy lubimy wprowadzać zmiany w swoim życiu, podejmujemy wyzwania, porządkujemy nasze domy (i czasami też nasze życiowe sprawy). Dlatego myślę, że zadanie, które przygotowałam dla Was na kwiecień, wpisze się doskonale w ten czas.

Zadanie  będzie niby proste, ale wcale nie aż tak, jak się wydaje. Będzie polegało ono na ustaleniu regularnych pór posiłków.

Wielu moim pacjentom wydaje się, że nie ma nic prostszego niż jedzenie stałych posiłków. Kiedy pytam ich, czy jedzą regularnie, większość z nich odpowiada, że tak – jedzą śniadanie, obiad, kolację. Jednak wątpliwości pojawiają się, kiedy pytam ich, czy każdego dnia jedzą te posiłki o podobnej porze. Jeszcze większy problem z odpowiedzią mają, gdy pytam o podjadanie między posiłkami.

Jak w 4 krokach wdrożyć w życie plan regularnych posiłków?

Ustal, w jakich porach dnia jesz

Okazuje się, że coś z pozoru tak prostego, dla wielu osób stanowi problem. Mimo powszechnej wiedzy, że powinniśmy jeść o regularnych porach, wiele z nas nie wie, co tak naprawdę to oznacza.

Regularne posiłki, to posiłki, które spożywamy w określonych porach dnia. Ustalenie godzin, w których jemy jest stosunkowo łatwe. Pory posiłków możemy dostosować do swojego trybu życia i pracy. Kluczowa jest jednak, jak sama nazwa wskazuje, regularność. Oznacza to, że jeżeli ustalimy, że śniadanie będziemy spożywać o godzinie 7:30, to codziennie powinniśmy jeść swój pierwszy posiłek o podobnej porze.

Ustal, ile posiłków jesz

Często mamy również problem z tym, że nie wiemy, ile tych posiłków powinniśmy jeść. Pacjenci często pytają mnie, czy 3 posiłki wystarczą, czy może powinno być ich więcej. Ilość posiłków, podobnie jak ich porę, ustalamy według własnych potrzeb, rodzaju pracy, ilości ruchu. Tak więc posiłków może być 3, 4 lub 5. Ważne, by jeść je o stałych porach, w mniej więcej równych odstępach czasu.

Nie jedz między posiłkami

Pory posiłków ustalamy po to, aby nie jeść nic pomiędzy tymi godzinami. Niestety podjadanie to zmora większości z nas. Wiadomo, że czasem trudno jest oprzeć się takim pokusom, jak kawałek czekolady, pyszne ciastko czy cukierek. Na musimy całkowicie rezygnować z tego typu przyjemności, czasami można sobie na nie pozwolić, ale jeśli bardzo mamy ochotę zjeść coś słodkiego, to zjedzmy to do posiłku. Pamiętajmy, że zawsze, kiedy między ustalonymi posiłkami jemy lub pijemy cokolwiek, co ma kalorie oznacza to, że podjadamy! Wyjątku nie stanowią nawet napoje typu 0.

Między posiłkami tylko woda?

Ważne jest, aby między posiłkami pić odpowiednią ilość płynów. Nie musi być to wyłącznie sama woda. Możemy wcisnąć do niej trochę soku z cytryny.

Między posiłkami możemy pozwolić sobie na także na herbatę, różnego rodzaju herbatki ziołowe oraz kawę, oczywiście bez cukru i bez mleka.

Życzę powodzenia oraz smacznych i REGULARNYCH posiłków :)!

Doktor Lu.

Poprzedni artykułJakie objawy na skórze mogą świadczyć o chorobie Hashimoto?
Następny artykułNaukowcy odmłodzili komórki kobiety o 30 lat. Czy to wstęp do wiecznej młodości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.