Bądźmy szczerzy – święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla osób będących na diecie i ceniących sobie ruch. Wystarczy jednak odpowiednio wcześnie zaplanować ten okres, by znaleźć czas na wszystko, bez pomijania diety i aktywności fizycznej. Jak więc spędzić Boże Narodzenie w zgodzie ze sobą?
Magia świąt Bożego Narodzenia to niesamowity czas w roku. Śnieg za oknem, ciepło rodzinnego domu, bliscy krzątający się i pilnujący, by na stole obowiązkowo znalazło się 12 potraw oraz dzieci rozpakowujące prezenty pod święcącą choinką. Wszyscy kochają ten klimat. Z biegiem czasu na horyzoncie pojawia się jednak bardziej racjonalny punkt widzenia. Święta to również wydatki, dużo kalorii i podatność na stres. Uspokajam – wcale nie musi tak być! Jeśli tylko się chce, można znaleźć chwilę dla siebie, odejść od świątecznego stołu oraz spędzić je zdrowo i aktywnie.
Boże Narodzenie w zgodzie ze sobą – planowanie
Przyjmując, że okres świąt trwa od 24 do 26 grudnia, planowanie warto rozpocząć na początku miesiąca lub nawet w listopadzie. Dla niektórych osób listopad nie kojarzy się jeszcze z grudniowymi świętami, jednak biorąc pod uwagę, że świąteczne reklamy i asortyment wprowadza się do sklepów już z początkiem listopada, to i tak dobry czas na planowanie, które pomoże znaleźć balans między tradycją a dbaniem o własne zdrowie i samopoczucie.
W planowaniu uwzględnij:
Odwiedziny – możliwe, że każdy z trzech dni świąt spędzisz u innych członków rodziny. Każdy preferuje inne potrawy, ich kaloryczność i styl spędzania świąt. Uwzględnij to w swoim planowaniu i podczas mniej energicznych odwiedzin zaproponuj wspólny spacer lub zabawę, która wprowadzi „przerwę” od ciągłego spożywania potraw.
Posiłki – w czasie świąt warto wziąć korektę na dużą liczbę kalorii spożytą podczas wspólnych obiadów i kolacji. By uniknąć przejedzenia, postaraj się zjeść mniejsze śniadanie, jednak takie, które zapewni Ci odpowiednią energię do przygotowań i ewentualnych wydłużonych dojazdów. Pamiętaj o wodzie między kawą i świątecznym grzańcem. Szukaj zdrowych zamienników w tradycyjnych potrawach.
Prezenty – zdrowymi nawykami można zarażać. Zamiast obdarzać najbliższych kalorycznymi prezentami składającymi się ze słodyczy, postaraj się namówić św. Mikołaja, by tym razem podarował bliskim bardziej przemyślane prezenty. Wybierz nieco większy zestaw klocków lub dobrą książkę za równowartość wydaną na słodycze. Nie przyzwyczajaj najmłodszych członków rodziny do ogromnych porcji słodkości.
Czas dla siebie – w tym wszystkim warto zaplanować czas dla siebie. Zwyczajnie rób to, co lubisz. Z pewnością znajdziesz trochę czasu między przygotowywaniem potraw a odwiedzinami. W tym czasie warto wstać nieco wcześniej, np. o 6:00 lub 7:00, aby wydłużyć swoją dobę.
Aktywność – odpowiednia logistyka pozwoli Ci znaleźć czas na aktywność fizyczną. Jeśli chodzisz na siłownię, a dojazd zajmuje Ci dużo czasu, zrób trening w domu. Sprawi to, że nie będziesz odczuwał smutku z powodu ominiętego treningu. Nie obwiniaj się, w tym okresie bądź dla siebie odrobinę bardziej łaskawy.
Radość – ogromną cegiełkę, którą koniecznie należy uwzględnić w planowaniu, jest radość. Ciesz się okresem świąt i nie rób rzeczy, na które nie masz ochoty. Jeśli nie dasz rady skosztować każdej z 12 potraw, nie rób tego. Oczywiście symbolika stanowi ważny element świąt, jednak postaraj się, by szła w parze z rozwagą. Rozkoszuj się smakiem potraw i jedz powoli – przełykiem, a nie oczami.
Aktywności w święta Bożego Narodzenia
Aby spędzić Boże Narodzenie w zgodzie ze sobą, warto napisać trochę więcej o ruchu i zabawach. Gry planszowe stanowią doskonałą alternatywę dla telewizora i telefonu, która pomaga w integracji oraz budowaniu więzi rodzinnych. Z kolei przebywanie na świeżym powietrzu pomaga dotlenić organizm, jednak pamiętaj o odpowiednim ubiorze, żeby się nie przeziębić. Może w swojej rodzinie masz jakąś świąteczną tradycję, np. poobiedni spacer, bitwę na śnieżki, lepienie bałwana lub kulig? Zaproponuj te formy aktywności. Jeżeli po wspólnym posiłku czujesz się ciężko, rozważ ćwiczenia rozciągające, a jeśli potrzebujesz wyciszenia, spróbuj medytacji.
Święta Bożego Narodzenia to radość i czas spędzony z bliskimi, a nie jedzenie i nieprzerwane obowiązki. Doceniaj piękno i naucz się akceptować niedoskonałości. Święta nie muszą być idealne. Ciężko jest sprawić, by wyglądały jak ze świątecznej reklamy. Tak naprawdę, ich idealność wynika z nieidealności. Zachęcaj bliskich do tworzenia zdrowych tradycji i spędź ten czas w zgodzie ze sobą.
Pozdrawiam cieplutko i życzę wesołych świąt,
Doktor Lu