Ostatnio spotkałam się z pytaniem:
Czy możliwe jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej przez internet?
Aby na nie odpowiedzieć, na początku chciałabym przedstawić Wam, jak wygląda prawidłowa konsultacja medyczna, na podstawie której stawiana jest diagnoza. W moim przypadku – konsultacja endokrynologiczna lub diabetologiczna.
Prawidłowa konsultacja
Składa się ona z dwóch elementów (czasami z trzech):
1. Wywiad z pacjentem, czyli rozmowa, oparta na pytaniach od lekarza, ale przede wszystkim na tym, co Pacjent chce lekarzowi powiedzieć – szczegółowo pisałam o tym w artykule Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa
2. Badanie przedmiotowe pacjenta – w przypadku wizyty endokrynologicznej lub diabetologicznej po zebraniu szczegółowego wywiadu pacjent rozbiera się do bielizny i jest badany.Badanie pacjenta jest jednym z dwóch kluczowych elementów diagnozy. Ocenia się po kolei: głowę, szyję, tarczycę, klatkę piersiową, jamę brzuszną, kończyny górne i dolne. Po zbadaniu pacjenta (i osłuchaniu go stetoskopem) nierzadko okazuje się, że znajduję dodatkową przesłankę, która może odpowiadać za dolegliwości pacjenta. Czasami po zbadaniu pacjenta okazuje się, że musi udać się do szpitala na dalsze badania lub na pilne leczenie szpitalne.
3. Wyniki badań. Często dochodzi jeszcze jeden element konsultacji lekarskiej (nie u każdego): wcześniejsze wyniki badań – które są także niezwykle istotne. Konsultowanie pacjenta na podstawie jednego objawu, czy pojedynczego wyniku, to tak jak ocena obrazu, który w większości zakryty jest płótnem. Czasami zdarza się, np. w szpitalach, że pacjent nic nie jest w stanie powiedzieć (dzieci, osoby starsze, osoby w upojeniu alkoholowym / narkotykowym, osoby w śpiączce) – wtedy w diagnozie kluczowe jest zbadanie pacjenta w korelacji z wynikami badań.
Po pierwsze – nie szkodzić
Mając powyższą wiedzę i świadomość, jak ważne jest zbadanie pacjenta na żywo, moim zdaniem skonsultowanie pacjenta, czy nawet wyników jego badań przez internet, bez wcześniejszego spotkania z pacjentem, dogłębnego wywiadu z nim i zbadania, nie jest dobrą drogą do postawienia wiarygodnej diagnozy.
Naczelną zasadą lekarską jest: po pierwsze – nie szkodzić, dlatego też dobry lekarz, mając na uwadze dobro pacjenta, chcąc udzielić mu indywidualnej porady lekarskiej, powinien zebrać wywiad i zawsze zbadać pacjenta.
Pozdrawiam,
Doktor Luiza
Bądź na bieżąco!