Witajcie kochani! Tym wpisem chciałabym Was zachęcić do pracy nad nawykami dobrej komunikacji.
To wyzwanie z pozoru może wydawać się banalne, w końcu wszyscy codziennie komunikujemy się z naszą rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy. Jak więc to możliwe, że mimo tak wielu interakcji, wciąż brakuje nam głębokiej, szczerej, satysfakcjonującej rozmowy?
Na tym właśnie polega cały trud tego zadania, aby w ferworze obowiązków, codziennego pośpiechu i stresu, zwolnić i pogłębić nasze interakcje z bliskimi.
Bądź tu i teraz
Rozmowa z drugą osobą jest dla nas czymś tak naturalnym i oczywistym, że często podchodzimy do tej czynności mechanicznie. Słuchamy, odpowiadamy na pytania, wymieniamy się zdaniami, jednak bardzo często po zakończonej konwersacji nie jesteśmy w stanie powiedzieć, o czym właściwie rozmawialiśmy.
Tak właśnie dzieje się, kiedy podczas rozmowy z drugą osobą jesteśmy myślami gdzieś indziej.
Współcześnie bardzo trudno jest nam skoncentrować się wyłącznie na jednej rzeczy. Jesteśmy przebodźcowani ilością informacji, zadań, obowiązków, w związku z czym bardzo łatwo jest rozproszyć naszą uwagę. Wiele naszych rozmów toczy się automatycznie, podczas gdy my zerkamy co chwilę na telefon i myślami jesteśmy zupełnie gdzieś indziej.
Jest to oczywiście bardzo zły nawyk, nad którym należy pracować. Rozmawiając z drugą warto skupić się na tu i teraz, czyli na konwersacji. W tym momencie nie zajmujmy swojej uwagi dodatkowymi rzeczami. Nie zaglądajmy do telefonu, nie odpisujmy na wiadomości, nie myślmy już o pracy czy innych obowiązkach. Poświęćmy całą swoją uwagę rozmówcy – to fundament dobrej, satysfakcjonującej komunikacji.
Słuchaj ze zrozumieniem
Bardzo często zdarza się, że rozmawiając z kimś, tak naprawdę nie rejestrujemy tego, co nasz rozmówca ma nam do powiedzenia. Niecierpliwie czekamy na moment, kiedy to my będziemy mogli się wypowiedzieć i tak zamiast rozmowy wygłaszamy osobne monologi.
Bycie dobrym słuchaczem to prawdziwa sztuka. To umiejętność wychwytywania, jak największej ilości informacji, które przekazuje nam nasz rozmówca, do których będziemy mogli się odnieść podczas naszej wypowiedzi. To także zdolność czytania między wierszami – odczytywania emocji drugiej osoby i empatyzowania z nią. Słuchanie to okazywanie naszemu rozmówcy zainteresowania.
Słuchanie ze zrozumieniem nie jest łatwe, jednak jest to umiejętność, której możemy się nauczyć, kiedy podczas rozmowy nieco zwolnimy. Rozmawiając, każda ze stron powinna mieć odpowiednio dużo czasu na wypowiedź. Tylko wtedy będziemy w stanie skupić się na tym, co tak naprawdę nasz rozmówca ma nam do powiedzenia i sami będziemy mogli w spokoju wszystko to, co chcemy przekazać.
Mów zrozumiałym językiem
Zdarza się, że podczas rozmowy nie zwracamy uwagi na język, którym się posługujemy. Często używamy niezrozumiałych dla rozmówcy skrótów myślowych albo sięgamy po górnolotne słownictwo, w efekcie nasza wypowiedź staje się niezrozumiała dla drugiej osoby.
Dlatego podczas rozmowy warto zwrócić uwagę na język, którym się posługujemy oraz co jakiś czas upewniać się, czy nasz rozmówca nas rozumie. Tak samo działa to w drugą stronę – jeżeli to my nie rozumiemy naszego rozmówcy, nie bójmy się tego zakomunikować. Rozmowa ma być przyjemnością, a nie kolejnym, trudnym zadaniem, polegającym na odszyfrowaniu niezrozumiałych dla nas słów.
Podsumowując, świadomość tu i teraz, uważne słuchanie, prosty język – to podstawa dobrej komunikacji. Praktykując te trzy umiejętności, nasze rozmowy z bliskimi staną się satysfakcjonujące, a nasze relacje pogłębią się. Ja dzisiaj odbyłam już kilka przyjemnych rozmów, które umiliły mi i moim rozmówcom dzień, a Wy? 🙂
Bądź na bieżąco!