Pytanie na Śniadanie – Obesogeny jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała 23.05.2022

0
718

W najnowszym odcinku programu „Pytanie na Śniadanie” (czas trwania 08:01) wypowiedziałam się na temat obesogenów jako jednej z przyczyn nadmiernej masy ciała. Z programu dowiecie się m.in.:

  • czym są obesogeny,
  • w jaki sposób przedostają się do naszego organizmu,
  • czy możemy unikać obesogenów,
  • co może być pomocne w utracie tkanki tłuszczowej.

W swojej pracy spotykam się m.in. z pacjentami, którzy mimo odpowiedniej diety i ćwiczeń wciąż nie mogą schudnąć. Przyczyn, dlaczego tak się dzieje jest oczywiście wiele. Jedną z nich mogą być obesogeny. Są to substancje występujące m.in. we wszechobecnym plastiku oraz w przemyśle chemicznym. Przedostają się do naszego organizmu na przykład poprzez skórę i układ pokarmowy. Następnie przenikają do naszych komórek i utrudniają proces utraty masy ciała.

W obecnych czasach nie da się w zupełności uniknąć kontaktu z plastikiem, możemy go jednak ograniczyć. Tak często jak to możliwe, rezygnujmy z poliestrowych ubrań, plastikowych przedmiotów, a także z żywności opakowanej w plastik. Pamiętajmy, że obesogeny uwalniają się szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do mikrouszkodzenia plastiku. Dlatego jeśli już musimy, używajmy plastiku zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie zgniatajmy butelek po wodzie i nie napełniajmy ich ponownie, takie opakowanie nadaje się już wyłącznie do recyklingu. Wyjątek stanowią specjalnie oznakowane opakowania z przeznaczeniem do przechowywania żywności.

To, co jeszcze może być pomocne w utracie wagi, to picie odpowiedniej ilości płynów. Nie musi to być sama woda, możemy pić również różnego rodzaju herbaty czy wodę z cytryną. Ważne jest jednak, abyśmy utrzymali odpowiednią ilość płynów w organizmie, ponieważ nasze komórki pracują na wodzie. Dlatego jeśli jesteśmy odwodnieni, nasz organizm może pozostać oporny na utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Poprzedni artykułPolskie Radio Dzieciom – po czym poznać, że z hormonami jest coś nie tak 28.04.2022
Następny artykuł6. ŚPIJ REGULARNIE – zalecenie na czerwiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.