Rób wnioski i plany po pewnych etapach

0
579

Witajcie kochani!

Ten wpis powstał z przeznaczeniem na grudzień, ale zawarte w nim wskazówki możecie zastosować w każdym momencie Waszego życia, kiedy warto coś podsumować lub gdy nadchodzą w nim zmiany.


Niesamowite, jak ten czas szybko leci! Już za chwilę wspólnie z bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole, a nim się obejrzymy, wejdziemy w nowy rok. W ferworze świątecznych przygotowań warto znaleźć chwilę, aby wyciszyć się i podsumować bieżący, 2023 rok, a także pomyśleć, jakie są nasze plany na następny.

Ja zawsze w grudniu staram się znaleźć moment na takie przemyślenia, które spisuję w formie notatek. To pomaga mi poukładać myśli, a także lepiej zaplanować przyszłość. W tym roku chciałabym zachęcić was do tego samego! Dlatego moje zalecenie na grudzień brzmi: spisz swoje wnioski na temat bieżącego roku oraz plany na następny.

Zwolnij i zastanów się, jakie są twoje potrzeby

Współcześnie mamy coraz więcej na głowie. Z roku na rok przybywają nam nowe obowiązki, sprawy i zmartwienia. Często okazuje się, że choć pracujemy coraz więcej, to nasze działania nie przynoszą satysfakcji, a to, co w życiu osiągamy nie pokrywa się z naszymi marzeniami i planami.

W takiej sytuacji czujemy, że zamiast iść do przodu, stoimy w martwym punkcie. Tracimy wiarę w swoje możliwości i w to, że możemy wieść pasjonujące życie.

Taki stan rzeczy wynika z tego, że nie znamy do końca swoich własnych potrzeb. Robimy coraz więcej, przez co brakuje nam czasu, aby zastanowić się nad tym, czy nasze działania przynoszą nam satysfakcję.

Dlatego tak ważne jest znalezienie chwili na wsłuchanie się w siebie i przyjrzenie się temu, jakie są nasze potrzeby. Czy aby na pewno dane działania są dla nas budujące, czy może lepiej byłoby je porzucić na rzecz innych, bardziej satysfakcjonujących aktywności.

Podsumuj bieżący rok

Wiele z nas woli nie wracać do tego, co było. Patrząc w przeszłość, mamy tendencję, aby dostrzegać wyłącznie te rzeczy, które nam nie wyszły. Tymczasem, jeśli dobrze się nad tym zastanowimy, znajdziemy tam mnóstwo mniejszych lub większych sukcesów. Pogratulujmy ich sobie i koniecznie je spiszmy – w ten sposób utrwalimy je w swojej pamięci.

Natomiast zamiast zamartwiać się wszelkimi potknięciami, porażkami i błędami, postarajmy się wyciągnąć z nich cenne lekcje. Zastanówmy się, co doprowadziło do danej sytuacji. Czy były to czynniki niezależne od nas, a może my sami? Zastanówmy się, czy jest coś w naszym zachowaniu, nad czym warto byłoby popracować.

Zaplanuj następny rok

W czasie sylwestrowej zabawy życzymy sobie i swoim bliskim, aby nowy rok był lepszy od poprzedniego. Jednak aby nasze życzenia się spełniły, musimy tym marzeniom trochę pomóc.

Aby nasze działania się powiodły, musimy mieć dobry plan. Dlatego pod koniec roku zapiszmy sobie, co planujemy osiągnąć w następnym oraz zastanówmy się, jakie działania podjąć, aby zrealizować nasz plan.

Pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary, dlatego nie narzucajmy sobie zbyt szybkiego tempa i zbyt dużego rygoru. Traktujmy siebie z czułością i wyrozumiałością. Sukcesem mogą być z pozoru małe, prozaiczne rzeczy. Natomiast do wielkich osiągnięć dochodzi się małymi krokami.

Ja już zrobiłam podsumowanie 2023 roku i spisałam swoje plany na następny. A wy? Jakie są wasze plany? 🙂

Pozdrawiam was cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułCo dzieje się z jelitami, kiedy tarczyca choruje
Następny artykułJak jeść w święta? Zdrowe nawyki przy świątecznym stole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.