23 października o godzinie 7:36 mogliście zobaczyć mnie w programie Pytanie na śniadanie. Zimne ręce i stopy to interesujący temat, o którym rozmawiałam wspólnie z dr. Jakubem Kosmą Rokickim i prowadzącymi. Uczucie zimna to sygnał organizmu, który nie powinien być lekceważony – zwłaszcza jeżeli występuje niezależnie od pory roku i temperatury.
Z mojej rozmowy dowiecie się m.in.:
- czy choroby tarczycy wpływają na zimne ręce i stopy,
- jakie są inne przyczyny uczucia zimna,
- co należy z tym zrobić.
Zarówno ręce, jak i stopy wytracają ciepło najszybciej ze wszystkich części ciała człowieka. Dzieje się tak, ponieważ narządy wewnętrzne wymagają utrzymywania ich właściwej temperatury, aby mogły funkcjonować poprawnie. Właśnie dlatego, gdy na zewnątrz jest zimno, krew jest transportowana głównie do organów, zamiast równomiernie po ciele i kończynach.
Wpływ tarczycy na uczucie zimna
Wiele osób błędnie uważa, że uczucie zimnych rąk i stóp zawsze wiąże się z problemami z tarczycą. Oczywiście, zaburzenia tarczycy mogą przyczyniać się do większego uczucia zimnych rak i stóp. Przy niedoczynności tarczyca nie wytwarza bowiem odpowiedniej ilości hormonów odpowiedzialnych za regulowanie temperatury ciała.
Co ważne, zdarzają się osoby, które oprócz zaburzeń tarczycy zmagają się także z niedokrwistością, która również wywołuje uczucie zimna. W takich wypadkach warto wykonać diagnostykę różnicową, aby jasno stwierdzić, co je powoduje. Najważniejszym badaniem, jakie powinno się wykonać, jest oznaczenie funkcji tarczycy i niedokrwistości, czyli badanie TSH i FT4 oraz morfologia i ferrytyna. To proste badanie doskonale pokazuje, czy Pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy lub niedokrwustość.
Inne przyczyny zimna
Uczucie zimna może wynikać z wielu innych powodów. U części osób występuje ono tylko w okresie jesienno-zimowym, co można uznać zwyczajnie za preferowanie wyższych temperatur. Inni natomiast ubierają się nieadekwatnie do pogody. Trzeba pamiętać, że brak rękawiczek, nieodpowiednie obuwie i skarpetki ze sztucznego materiału jedynie pogarszają sytuację.
Istotne są też ciepłe i zdrowe posiłki. Nieodpowiednie odżywianie, w skład którego wchodzą zimne i niegotowane posiłki spożywane w biegu. Nie zapewniają one odpowiedniej energii i ciepła, które rozgrzeje organizm.
Wspomniana wcześniej niedokrwistość, zwana również anemią, polega na niezdolności organizmu do wyprodukowania odpowiedniej ilości zdrowych czerwonych krwinek. W rezultacie organizm jest osłabiony przez niedotlenienie tkanek. Zmęczeniu i problemom z koncentracją często towarzyszy blada skóra i uczucie zimna.
Inną przyczyną może być tak zwana hipotensja, czyli niedociśnienie tętnicze. Mówimy o nim, kiedy wartości ciśnienia skurczowego utrzymują się poniżej 100 mmHg, a rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Niedociśnienie może świadczyć o problemach krążeniowych.
Należy też pamiętać o stresie. Ważny egzamin, randka lub rozmowa o pracę, w połączeniu z nieprzespaną nocą i wybudzaniem się, może wpłynąć na uczucie zimnych rąk i nóg.
Oczywiście przyczyn uczucia zimnych rąk i stóp jest zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć o możliwym niedoborze witaminy B12, cukrzycy, odwodnieniu, chorobach reumatologicznych związanych z naczyniami krwionośnymi oraz przyczynach internistycznych, które powodują takie dolegliwości.
Zimne ręce i stopy – co robić?
Biorąc pod uwagę ilość możliwych przyczyn wywołujących uczucie zimnych rąk, na początku warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia i zapisywać je, aby zobaczyć czy często spada poniżej normy. Jeśli ciśnienie przez większość czasu utrzymuje się w nieprawiłowym przedziale, należy udać się do lekarza, który wykona badania i zaleci dalsze kroki. Warto również sięgnąć po poradę specjalisty, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualną anemię – wystarczą podstawowe badania krwi.
Niezbędne będzie zadbanie o jakość diety. Zdrowe i ciepłe posiłki bogate w składniki odżywcze z pewnością polepszą krążenie krwi. Pomocne będzie także wdrożenie do swojej codzienności regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia pomogą poprawić wydolność oddechową i krążenie krwi.
Ubiór powinien być dostosowany do pory roku, temperatury i aktualnej pogody. W okresie zimowym nie powinno się odkrywać kostek i rąk. Ubierz bawełniane skarpetki i ciepłe rękawiczki.
Uczucia zimnych rąk i stóp można spróbować pozbyć się przy pomocy maści rozgrzewających lub ciepłych kąpieli. Niemniej jednak lepiej walczyć bezpośrednio z przyczyną niż niwelować objawy.