Pytanie na Śniadanie – Jakie są możliwe konsekwencje bezsenności? 07.10.2022

0
200

W tym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:38 min.) wspólnie z psycholożką i psychoterapeutką Izabelą Słoniewską wypowiedziałam się na temat zaburzeń snu. Z programu dowiecie się m.in.:

– jakie mogą być przyczyny bezsenności,

– jak objawia się bezsenność

– jak powinien wyglądać zdrowy sen,

– dlaczego na zaburzenia snu częściej cierpią kobiety po 40.,

– jakie są konsekwencje braku snu,

– jak leczyć problemy ze snem.

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego źle śpimy. Bezsenność może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych lub być objawem problemów psychicznych, np. depresji. Zaburzenia snu potrafią znacząco obniżyć jakość naszego życia, na szczęście istnieją farmakologiczne i terapeutyczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Bezsenność przejawia się w trudnościach z wejściem w sen, problemach z utrzymaniem ciągłości snu, przedwczesnym wybudzaniu się lub bardzo płytkim śnie. Po takiej nocy czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, możemy mieć problemy z utrzymaniem koncentracji. W dłuższej perspektywie zaburzenia snu mogą być przyczyną wielu chorób.

 

Bardzo ważna jest długość snu, czyli nie mniej niż 7 godzin. Powinniśmy spać 1/3 życia. Ważne jest także zachowanie ciągłości snu. Przejście przez wszystkie jego fazy, szczególnie przez sen głęboki. To w tej fazie następuje obniżenie stężenia kortyzolu, czyli napięcia w ciele i dochodzi do aktywacji wydzielania hormonu wzrostu.

Menopauza jest okresem przełomowym w życiu kobiety. Na poziomie hormonalnym zmniejsza się produkcja estrogenów w organizmie, co zmienia dynamikę snu. Na poziomie psychicznym kobietom w okresie menopauzalnym często trudno jest zaakceptować zachodzące zmiany. To może wywołać gorsze samopoczucie, spadek samooceny czy stres, który nie ułatwia zasypiania.

Zaburzenia snu w okresie menopauzalnym mogą być jednym ze wskazań do hormonalnej terapii zastępczej. Taka kobieta powinna udać się do ginekologa, który pacjentkę zbada i oceni, czy nie ma przeciwwskazań do terapii. Warto aby taka pacjentka udała się też do psychologa. W tym przypadku zalecana jest poznawczo-behawioralna terapia snu.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułPytanie na Śniadanie – Jak wytrenować oddech, by na co dzień oddychać dobrze? 05.09.2022
Następny artykułPytanie na Śniadanie – Tarczyca w dobrej kondycji – jak o nią zadbać? 08.10.2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.