Pytanie na Śniadanie – Tarczyca w dobrej kondycji – jak o nią zadbać? 08.10.2022

0
288

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 06:15 min.) poruszyłam temat zdrowia naszej tarczycy. Z programu dowiecie się również m.in.:

– jaką rolę w naszym organizmie odgrywa tarczyca,

– czym objawia się niedoczynność tarczycy,

– w jaki sposób rozpoznać nadczynność tarczycy,

– jak zadbać o naszą tarczycę,

– jakie badania wykonać, kiedy podejrzewamy choroby tarczycy.

Tarczyca odpowiada za nasze funkcjonowanie, kondycję, procesy fizjologiczne. Produkuje hormony, które są potrzebne każdej tkance. Brak hormonów tarczycy jest jak brak ognia w piecu. Co jest takiego ważnego w tej tarczycy, co wpływa na cały nasz organizm?

Tarczyca odpowiada za większość procesów w naszym organizmie. To gruczoł, który produkuje hormony anaboliczne, czyli wzrostowe. U dziecka powoduje prawidłowy wzrost a u osób dorosłych szybszą przemianę materii czy sprawne myślenie. Brak hormonów tarczycy objawia się przede wszystkim zmęczeniem.

Niedoczynność tarczycy jest jak brak ognia w piecu. Pierwszym objawem będzie zmęczenie, spowolnienie metabolizmu, tendencje do wzrostu masy ciała, zatrzymywania wody w organizmie, zaburzenia ciągłości myślenia oraz zaburzenie funkcji poznawczych.

Z kolei nadczynność tarczycy jest jak za dużo ognia w piecu. Pojawia się przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk, również zmęczenie.

Dla naszej tarczycy ważny jest przede wszystkim sen. Musimy się wysypiać, ponieważ w śnie regeneruje się nasza tarczyca. Istotne jest również dostarczanie sobie odpowiedniej ilości jakościowego białka.

Jeśli podejrzewamy u siebie chorobę tarczycy, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On zleca badanie tarczycy jako badanie pierwszorazowe przy różnych objawach, bo tarczyca może dawać różne objawy. Wtedy należy udać się z rana na czczo na pobranie krwi.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułPytanie na Śniadanie – Jakie są możliwe konsekwencje bezsenności? 07.10.2022
Następny artykuł10. KĄPIEL W SOLI – zalecenie na październik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.