Jak obniżyć kortyzol? Regeneracja hormonalna latem.

0
655
kobieta medytuje latem

Wakacje kojarzą się z długo wyczekiwanym odpoczynkiem, wycieczkami i tworzeniem pięknych wspomnień z najbliższymi. Nie pozwól, by przez hormon stresu Twoje tegoroczne wakacje nie były udane! Pomoże Ci w tym odpoczynek i regeneracja hormonalna, która przyczynia się do obniżenia stężenia kortyzolu.

Czym jest kortyzol?

Przez wiele osób kortyzol jest nazywany hormonem stresu. Jest on naturalnym hormonem występującym w ciele człowieka. Za jego produkcję odpowiadają nadnercza. To właśnie dzięki jego obecności organizm może radzić sobie ze stresogennymi momentami, takimi jak wystąpienia publiczne, randki czy rozmowy o pracę.

zestresowana kobieta pracaKortyzol wpływa również na:

  • stężenie glukozy
  • stężenie insuliny,
  • uwalnianie kwasów tłuszczowych i glukozy z wątroby.

Należy pamiętać, że jeśli jego wysoki poziom będzie utrzymywał się przez zbyt długi czas, to może prowadzić on do nieprzyjemnych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, a nawet cukrzyca.

Oczywiście jego zaburzony rytm dobowy niekoniecznie musi być spowodowany stresem. Do zaburzeń rytmów dobowych kortyzolu może dochodzić podczas schorzeń narządów produkujących poszczególne hormony oraz w okresie dojrzewania lub menopauzy.

Jak obniżyć stężenie kortyzolu w organizmie?

Tak naprawdę stężenie kortyzolu w organizmie można obniżyć na kilka sposobów, a wakacyjny klimat dodatkowo to wspomoże. W redukcji ilości kortyzolu przydatna będzie regeneracja hormonalna. Polega ona na odbudowie stanu hormonalnego do stopnia optymalnego. W zależności od osoby stopień ten może być różny.

Należy więc zadbać o odpowiednią długość snu, ilość wysiłku fizycznego, czas na rozrywkę, żywienie i czy suplementację brakujących suplementację witamin. Każda z tych kwestii wymaga uwagi, ponieważ zły humor może wynikać ze zlekceważenia nawet jednej z wymienionych kwestii:

  • sen – staraj się codziennie zasypiać i wstawać o stałych porach,
  • aktywność fizyczna – codziennie poświęcaj trochę czasu na spacery lub ćwiczenia, które lubisz. Nie zawsze musi to być intensywny trening. Znajdź przy tym czas na regenerację,
  • rozrywka – każdy ma swoje hobby. Gry komputerowe? Malarstwo? Mecz lub wyjście ze znajomymi? Rób to, co lubisz,
  • żywienie – nie przejadaj się, nie jedz fast foodów, przetworzonego jedzenia i ogranicz ilość słodyczy. Zadbaj także o obecność owoców, warzyw, tłuszczy wielonienasyconych i zbóż w Twojej diecie,
  • witaminy – A, B, C, D3, E, K nie są przypadkowymi literami. Obecność tych i innych witamin w żywieniu może znacznie poprawić Twoje samopoczucie.

Kortyzol a wakacje

Dla wielu ludzi wakacje są jedynym okresem w roku, kiedy mogą skutecznie zwalczyć wysoki poziom kortyzolu. W naszym społeczeństwie nadal znajdują się osoby, które nie poświęcają czasu na odpoczynek, podróże, spotkania z najbliższymi czy samorozwój. To bardzo ważne aspekty życia i nie można ich zaniedbać.

Dopiero dłuższa przerwa spowodowana latem i wakacjami pokazuje, jak zaniedbany może być organizm.

Letnie dni doskonale nadają się do bliższego poznania siebie. Spędzanie czasu na łonie natury – spacery, czy medytacja – mogą poprawić Twoją koncentrację i uwagę.

Aby zapewnić sobie odpowiednią regenerację hormonalną i sprawić, aby Twój kortyzol wydzielał się w prawidłowy sposób przez okres wakacji, pomyśl, jak możesz zrealizować podpunkty z poprzedniego podrozdziału w swoim życiu.

kobieta sen

  1. Zamiast zasypiać o 1:00 i spać do 10:00, zasypiaj o 22:00 i budź się o 7:00. Poczujesz, że jesteś bardziej produktywny i będziesz bardziej zaangażowany do działania.
  2. Spaceruj codziennie, a jeśli masz ochotę na ćwiczenia rozciągające, czy wzmacniające mięśnie to zacznij to robić z częstością 1x w tygodniu
    , być może z czasem będziesz miał ochotę na większą ilość aktywności.
  3. Naucz się redukować cukier w diecie. Zamiast dwóch łyżeczek cukru posłodź herbatę tylko jedną. Z biegiem czasu poczujesz, że właściwie już nie potrzebujesz cukru.
  4. Poświęcaj się swoim pasjom i dbaj o rozwój, by czuć, że jesteś najlepszą wersją samego siebie.

Należy pamiętać, że życie każdego z nas różni się i nie wszystkie rady dostępne w tym artykule mogą być łatwe do wdrożenia. Wypracuj odpowiednie podejście i zredukuj poziom stresu, by cieszyć się życiem na 100%.

Czy lekarz może mi pomóc?

Tak. Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł indywidualnie podejść do Twojego problemu i pomóc obniżyć stężenie kortyzolu w Twoim organizmie.

Pozdrawiam, spokojnych wakacji! 🙂
Doktor Lu.

Poprzedni artykułWalczyć z cukrzycą trzeba codziennie – rozmowa na Kanale Zero
Następny artykułPolskie dzieci tyją najszybciej w Europie – czy da się temu zaradzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.