Jak mikrobiota jelitowa przyczynia się do zaburzeń hormonalnych?

0
974

Kilka dni temu miałam przyjemność wystąpić w programie Pytanie na Śniadanie (czas trwania 5:53). Tematem odcinka było zdrowie hormonalne. Wspólnie z dietetykiem klinicznym, dr Justyną Jessą rozmawiałyśmy o tym, jak mikrobiota jelitowa wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. Z odcinka dowiecie się m.in.:

– w jaki sposób praca jelit wpływa na cały nasz organizm,
– czym jest estrobolom,
– jak dbać o mikrobiotę jelitową,
– jakie badania warto wykonać, jeśli chcemy ocenić się endokrynologicznie.

Między pracą naszych jelit a hormonami jest ogromna zależność. Wpływ na naszą gospodarkę hormonalną ma zawarty w jelitach mikrobiom jelitowy.

Mikrobiom jelitowy jest narządem hormonalnie czynnym, który produkuje hormony i białka, które oddziałują na nasz organizm.

Estrobolom jest to pula genów niektórych bakterii zasiedlających jelita, które mają zdolność metabolizowania estrogenów. Mogą wpływać na ich aktywację i dezaktywację. Jeśli wpływają na ich aktywację (z ,,unieczynnionych estrogenów’’) to mogą przyczyniać się do powstawania niektórych schorzeń, np. endometriozy.

Dlatego o mikrobiotę jelitową należy dbać. W jaki sposób?

Naszą mikrobiotę wspiera urozmaicona dieta, bogata w błonnik pokarmowy. Warto więc, aby na naszych talerzach znajdowało się dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów i nasion, produktów fermentowanych. Należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Na naszą mikrobiotę jelitową negatywnie wpływa stres. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować w życiu stresu, ale warto ograniczać jego wpływ na nasz organizm. W redukcji stresu niezwykle istotna jest regularna aktywność fizyczna, może to być spacer. Zawsze powtarzam moim pacjentom, że świetnym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu jest wykonywanie codziennie 10 tys. kroków.

To, co również dobrze wpływa na naszą mikrobiotę, to sen. Pamiętajmy, że człowiek powinien przesypiać 1/3 życia. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby się wysypiać.

Podsumowując, aby utrzymać zdrową mikrobiotę jelitową ważne są 3 czynniki: urozmaicona dieta, aktywność fizyczna i sen.

Natomiast takim badaniem, które powinien wykonać każdy, kto chciałby ocenić się endokrynologicznie jest: TSH, FT4, glukoza, insulina i kortyzol.

Pamiętajmy jednak, żeby nie interpretować badań samemu. Z wynikami należy udać się do lekarza, który dokładnie nas zbada, przeprowadzi wywiad, zinterpretuje wyniki badań i na tej podstawie oceni nasz stan zdrowia.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułZ jakim objawami powinniśmy udać się do endokrynologa?
Następny artykułOtyłość kobiet a zaburzenia płodności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.