Otyłość kobiet a zaburzenia płodności

1
3193

Na temat tego, jak definiujemy otyłość i jakie są typy otyłości pisałam w poprzednim artykule. Dziś chciałabym omówić temat otyłości u kobiet.

Czy więcej jest otyłych kobiet czy mężczyzn?
Według badań na nadwagę i otyłość cierpi 50% kobiet i 62% mężczyzn.

Od wieku wczesnego dzieciństwa należy dbać, aby nasze pociechy nie były otyłe, ponieważ stanowi to duży czynnik ryzyka, że otyłość będzie występowała życiu dorosłym. Nadmiar tkanki tłuszczowej powyżej 25% całkowitej masy ciała jest także jedną z definicji otyłości.

Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa jest narządem wydzielania wewnętrznego, tak jak tarczyca, jajniki, jądra, czy inne gruczoły i także produkuje wiele hormonów. Jeżeli ilość tkanki tłuszczowej jest prawidłowa, wszystko pracuje dobrze. Nadmiar tkanki tłuszczowej możemy określić jako nadczynności tego narządu. Nie dziwmy się zatem, że taki stan powoduje spustoszenie w naszym organizmie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołuje wiele niekorzystnych zjawisk w naszym organizmie, dzisiaj chce omówić jej wpływ na płodność.

Na temat rogowacenia ciemnego pisałam tutaj.

Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje:

  • zaburzenia miesiączkowania, pod postacią wydłużonych i nieregularnych cykli, często też mamy cykle miesiączkowe bardzo obfite, co jest wynikiem przerostu endometrium (czyli błony śluzowej macicy)
  • zaburzenia owulacji, których przyczyną spadek stężenia adiponektyny i wzrost stężenie leptyny (są to hormony produkowane przez tkankę tłuszczową). Nadmiar leptyny powoduje: zahamowanie pracy przysadki w zakresie prawidłowej pracy hormonów pobudzających jajnik do pracy. Dodatkowo nadmiar leptyny hamuje dojrzewanie komórek jajowych, oraz blokuje hormonalną pracę jajnika.

Naukowcy od dawna pracują nad lekiem, który miałby obniżać stężenie leptyny, niestety nieskutecznie.

Co jeszcze się dzieje w otyłości?

Dochodzi do wzrostu insuliny i produkcji androgenów, które powodują apoptozę (czyli śmierć) komórek jajnika. Dalej te androgeny w tkance tłuszczowej są zamieniane w estrogeny, które dodatkowo hamują pracę przysadki (podobnie jak leptyna).

Warto zwrócić uwagę, że nadmiar insuliny działa jak testosteron, powodując np. pojawianie się włosów typu męskiego na brodzie, pod nosem czy w innych okolicach, czy też indukując zaburzenie miesiączkowania.

  • wzrost częstości poronień w ciąży samoistnej i indukowanej (hormonami, czy invitro). Dzieje się to z powodu powyżej opisanych zaburzeń hormonalnych oraz z faktu, że powstające jajeczko nie jest tak „silne” jakie mogłoby być przy prawidłowej masie ciała.
  • gorsze indukowanie jajeczkowanie, przy leczeniu antyestrogenami (clomifen) lub gonadotropninami i jak pisałam powyżej trudniejsze utrzymanie ciąży, co wynika z mechanizmów opisanych powyżej.

Antykoncepcja hormonalna

Chciałabym jeszcze wspomnieć na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej u kobiet otyłych. Jest to szczególna grupa pacjentek, ponieważ przy stosowaniu antykoncepcji wzrasta ryzyko zatorowo-zakrzepowe (czyli że może nam zrobić się zakrzep właściwe w każdej tętnicy lub zator płuc), a tej grupie 10 krotnie. Należy zatem przy stosowaniu antykoncepcji ściśle monitorować układ krzepnięcia.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułOtyłość i jej wpływ na rozwój dziecka
Następny artykułOtyłość mężczyzn a zaburzenia płodności

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.