Napoje bogate w jod

0
1470

Ostatnio wystąpiłam w programie Pytanie na Śniadanie (czas trwania 7:20), a tematem odcinka był jod i jego zdrowotne właściwości. Z programu dowiecie się m.in., dlaczego jod jest dla nas tak ważny, a także, które produkty zawierają najwięcej tego pierwiastka.

Jod zapewnia nam normalne i zdrowe funkcjonowanie. Nasze tkanki, m.in.: płuca, układ nerwowy, skóra potrzebują jodu do prawidłowej pracy, jednak przede wszystkim jest on niezbędny dla naszej tarczycy. Stężenie jodu w tarczycy jest nawet 50 razy większe niż we krwi.

Dlaczego nasza tarczyca potrzebuje jodu?

Nasza tarczyca potrzebuje jodu do produkcji hormonów tarczycy. Hormony te można porównać do ognia w piecu. Jeżeli mamy dobre stężenie hormonów tarczycy, to nasz piec, czyli nasze ciało, funkcjonuje prawidłowo. Natomiast jeżeli mamy za mało hormonów tarczycy, to w naszym ciele nie pali się ogień i wszystkie procesy metaboliczne są spowolnione.

Jakie jest nasze zapotrzebowanie na jod?

Dziennie powinniśmy spożywać między 100 a 150 mikrogramów jodu.

Gdzie znajdziemy jod?

Najwięcej jodu znajdziemy w soli jodowanej. Również spacerując nad morzem, odżywimy nasz organizm w jod, natomiast na pewno go nie przedawkujemy.

Jod znajdziemy również w rybach, algach, glonach, ale także w truskawkach. Akurat mamy sezon na truskawki, dlatego gorąco zachęcam do sięgania po te owoce, np. w postaci koktajlu na mleku roślinnym. Pycha :).

Czy jod warto suplementować?

Jod należy suplementować tylko w niektórych stanach czyli np. będąc w ciąży lub wtedy, kiedy ciążę planujemy albo podczas karmienia piersią. W takich sytuacjach suplementacja jodu jest wskazana, ponieważ wtedy nasza tarczyca potrzebuje więcej tego pierwiastka.

Natomiast suplementując jod bez wskazań, możemy go przedawkować.

Co jeśli przedawkujemy jod?

Kiedy do naszej tarczycy przedostanie się za dużo jodu, będzie zwiększona produkcja hormonów tarczycy, a w konsekwencji możemy zachorować na nadczynność tarczycy.

Jeżeli zainteresował Was ten temat, zachęcam do obejrzenia całego odcinka :).

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykuł6. Nawyki żywieniowe – zalecenie na czerwiec
Następny artykuł7. WYPOCZYNEK – ZALECENIE NA LIPIEC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.