Dejodynaza i hormony tarczycy

0
3937

Jakie hormony produkuje tarczyca?

Często pytacie mnie o funkcje tarczycy. Nic dziwnego, bo jest to jeden z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka. Nasza tarczyca produkuje dwa hormony: T4 i T3.

T4 jest prohormonem, natomiast T3 jest hormonem działającym. Ilość T3 w tarczycy wynosi około 15-20%, pozostałe 80% produkowane jest przez organizm obwodowo. W produkcji T3 ogromne znaczenie odgrywa aktywność dejodynaz.

Czym są dejodynazy?

Dejodynazy znajdują się w tkankach naszego organizmu. Są to enzymy, które przekształcają T4 w T3 i to dzięki nim mamy takie, a nie inne stężenie tego hormonu.  Dejodynazy natomiast zależą od stężenia selenu w naszym organizmie, jednak na ich aktywność wpływ mają również inne czynniki, co wytłumaczę w dalszej części artykułu.

Zbyt małe stężenie selenu?

Pacjenci z chorą tarczycą często zwracają uwagę na selen. Badają, czy jest on prawidłowy i zazwyczaj jest, a produkcja T3 w organizmie pozostaje nadal obniżona. Nie wiedzą i zastanawiają się, dlaczego tak jest. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są również inne czynniki, które wpływają na aktywność dejodynaz, o których nie mówi się tak często, jak o selenie.

Co wpływa na aktywność dejodynaz?

O aktywności dejodynaz, oprócz selenu, decydują również:

  • kwasy żółciowe
  • czynniki zapalne
  • niedotlenienie organizmu
  • stan metaboliczny organizmu
  • ksenobiotyki

Czym są ksenobiotyki?

Ksenobiotyki są to substancje obce, dostarczane do organizmu z pożywieniem lub przez drogi oddechowe wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego coraz częściej nagłaśnia się problem plastiku w opakowaniach do żywności czy zanieczyszczeń, które wypuszczamy do atmosfery.

To jest jeszcze dość świeża wiedza, którą lekarze zdobywają na bieżąco. Myślę jednak, że to kwestia czasu i że w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie zbadać ilość ksenobiotyków w organizmie i na podstawie tego będziemy mogli coś z tym zrobić. Na razie możemy jedynie starać się ich unikać, na przykład starać się kupować żywność luzem, a nie w plastikowych opakowaniach, a wodę w szklanych butelkach.

Co z obniżonym T3?

Coraz częstszym problemem w gabinecie jest obniżone stężenie T3. Pacjenci uważają, że to oznacza niedobór selenu, natomiast, tak jak tłumaczyłam wcześniej, są inne przyczyny obniżenia hormonu T3. Zazwyczaj jest tak, że pacjent ma prawidłowe stężenie selenu, a problem leży gdzieś indziej.

T3 jest związane z białkami i nie jest miarodajnym hormonem do oceny swojego stężenia. Tutaj – żeby ocenić jego stężenie – należy oznaczyć fT3 i to właśnie tej formie hormonu przygląda się lekarz podczas badania. Nasze komórki zawierają dejodynazę i potrafią przekształcić T4 w T3, które z kolei mierzymy jako fT3. Natomiast funkcja dejodynazy zależy, tak jak pisałam, od wielu czynników, między innymi naszego metabolizmu i zanieczyszczenia organizmu.

Pozdrawiam cieplutko,
Doktor Lu.

Poprzedni artykułAnti-ageing: jak walczyć ze stresem?
Następny artykułG jak ginekomastia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.