W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:03) wypowiedziałam się na temat hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Razem ze mną wystąpiła pani Joanna, która cierpi na to zaburzenie i zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. Z odcinka dowiecie się m.in.:
– czy nadmierne owłosienie u kobiet powinno być niepokojące,
– czy hirsutyzm może być objawem jakiejś choroby,
– do jakiego lekarza udać się, kiedy podejrzewamy hirsutyzm.
Nadmierne owłosienie typu męskiego to dla wielu kobiet, których ta przypadłość dotyczy, dość krępujący temat. To jednak nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim sygnał, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Hirsutyzm jest objawem zaburzeń hormonalnych. Za męskie owłosienie u kobiet najczęściej odpowiada nadmierna produkcja androgenów, czyli hormonów męskich.
U pacjentek, u których hirsutyzm pojawia się wcześnie, najczęściej podejrzewa się zespół policystycznych jajników. PCOS jest najczęstszą przyczyną występowania hirsutyzmu. W tym przypadku za nadmierne owłosienie typu męskiego odpowiadają zmienione policystyczne jajniki, które produkują androgeny, czyli hormony męskie.
Bywają również pacjentki, które nie miały wcześniej problemu z męskim owłosieniem, u których hirsutyzm pojawia się nagle. Taka pacjentka może mieć, np. guza, który produkuje androgeny i dlatego na jej ciele pojawia się owłosienie typu męskiego.
Hirsutyzm nie jest naturalnym zjawiskiem, jest to objaw zaburzeń hormonalnych. Celem ustalenia przyczyny tego problemu, powinniśmy udać się do endokrynologa, który zaleci odpowiednią diagnostykę, m.in. badanie androgenów.
Bądź na bieżąco!