Niedobory u kobiet i mężczyzn – na co warto zwrócić uwagę latem

0
316

Wczoraj wystąpiłam w programie Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:43). Tematem odcinka były niedobory witamin i minerałów u kobiet i mężczyzn latem. Z odcinka dowiecie się m.in.:

  • co wpływa na powstawanie niedoborów,
  • po czym poznać, że brakuje nam witamin i minerałów,
  • czy pocąc się, tracimy witaminy i minerały z organizmu,
  • jakie witaminy suplementować,
  • dlaczego warto dodawać kryształek soli do wody,
  • czy po lecie warto wykonać badania profilaktyczne.

Wielu z nas wydaje się, że latem nie będziemy mieć niedoborów, zwłaszcza witaminy D. Takie przekonanie bierze się stąd, że suplementacja tego składnika zalecana jest tylko w okresie jesienno-zimowym. Okazuje się jednak, że nawet kiedy mamy słoneczną pogodę, może brakować nam witaminy D.

Według najnowszych rekomendacji, aby zapobiec niedoborom witaminy D latem, powinniśmy wystawiać na słońce nieposmarowane filtrem przedramiona i nogi przez około 30-45 minut dziennie. Ja jednak zalecam moim Pacjentom suplementację tego składnika przez cały rok, także w okresie letnim, chyba że wyjeżdżają na wakacje i opalają się.

Polecana dawką witaminy D dla zdrowej osoby wynosi między 1000 a 2000 jednostek na dobę. Pamiętajmy jednak, że jeżeli jesteśmy otyli, to wymagamy większych dawek tej witaminy.

A co z innymi witaminami? Latem mamy przecież dostęp do świeżych warzyw i owoców, nie powinno nam więc brakować kluczowych składników. Okazuje się jednak, że kiedy więcej się pocimy, tracimy z organizmu witaminy i minerały. Aby zapobiec utracie ważnych składników wraz z potem, warto co jakiś czas zjadać coś słonego lub dodawać kryształek soli do wody.

A czy latem może brakować nam żelaza? W tym okresie wiele z nas zjada mniej mięsa i sięga po lżejsze, roślinne posiłki. Generalnie, jeżeli jemy mięso, to nawet jeżeli w pewnym okresie spożywamy go mniej, nie powinniśmy mieć niedoborów tego składnika. Żelazo możemy przecież znaleźć także w roślinach. Natomiast osoby, które nie jedzą mięsa, powinny wdrożyć suplementację żelaza.

Oczywiście, jeżeli jesteśmy zdrowi, dobrze się odżywiamy, będziemy mniej narażeni na niedobory witamin i minerałów. W takiej sytuacji nie warto przesadzać z suplementacją i takim jednym składnikiem, który powinniśmy suplementować jest właśnie witamina D. Również jeżeli dobrze się czujemy, jesteśmy młodzi, nie chorujemy przewlekle, nie ma takiej potrzeby, abyśmy po wakacjach wykonywali diagnostykę w kierunku niedoborów.

Natomiast jeżeli mamy choroby przewlekłe, np. Hashimoto, możemy mieć niedobory, szczególnie żelaza czy witamin z grupy B. U takich osób należy poszerzyć diagnostykę i wdrożyć suplementację.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy

Poprzedni artykułWypoczynek – jak długo i w jakiej formie powinniśmy wypoczywać?
Następny artykułNawyki snu nocnego – zadbaj o zdrowy sen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.