Wszystko o jodzie

0
951

Dzisiaj miałam przyjemność wystąpić w programie Pytanie na Śniadanie (czas trwania 6:37). Tematem odcinka był jod i jego wpływ na nasz organizm. Z programu dowiecie się m.in.:

  • jakie są konsekwencje niedoboru jodu,
  • jakie grupy pacjentów narażone są na niedobór tego pierwiastka,
  • jakie są produkty bogate w jod,
  • czy jod można przedawkować,
  • oraz jak zdiagnozować niedobór tego pierwiastka.

Niedobór jodu w organizmie może powodować szereg objawów, od kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, po spadek ilorazu inteligencji.

Dlaczego?

Ponieważ jod jest głównym substratem do produkcji hormonów tarczycy i jeżeli mamy niedobór tego pierwiastka, to nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo i możemy mieć niedobór hormonów tarczycowych.

Hormony tarczycowe są nam z kolei potrzebne do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, odpowiedzialnego za nasze prawidłowe funkcjonowanie. Są to hormony napędzające, które można porównać do ognia w piecu. Jeśli mamy ich niedobór, nie funkcjonujemy prawidłowo. Jesteśmy zmęczeni, pozbawieni sił, nasz mózg nie działa na najwyższych obrotach.

Dawniej w Polsce mieliśmy problem z niedoborem jodu, aż do roku 1997, kiedy została wprowadzona obligatoryjna profilaktyka jodowania soli kuchennej. Dzięki czemu nie mamy już poważnego niedoboru jodu w społeczeństwie.

Są jednak pewne grupy Pacjentów narażone na niedobór jodu, a należą do nich:

  • Pacjentki w ciąży,
  • kobiety planujące ciążę,
  • matki karmiące

U tych grup Pacjentów zalecana jest suplementacja jodu.

Wysoką zawartość tego pierwiastka znajdziemy w: rybach, owocach morza, algach, serze żółtym, jajach. Dlatego też te produkty żywnościowe powinniśmy uwzględnić w naszej diecie.

Diagnostyka niedoboru jodu jest skomplikowana, ponieważ jod wydziela się głównie z moczem przez nerki, w związku z czym, aby sprawdzić jego stężenie, musimy zbierać mocz do jednego pojemnika przez całą dobę celem oznaczenia tzw. jodurii dobowej.

Jednak z suplementacją jodu należy być ostrożnym, ponieważ można go przedawkować. Jod jest pierwiastkiem do produkcji hormonów tarczycy, w związku z czym jego nadmiar w organizmie może prowadzić do nadczynności tarczycy.

Poprzedni artykuł9. NAWYKI DOBREJ KOMUNIKACJI – zalecenie na wrzesień
Następny artykuł10. Picie płynów – zalecenie na październik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.