Ciągle chce ci się spać? Zrób badania krwi

6
2457

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 07:34) wypowiedziałam się na temat powszechnego obecnie uczucia chronicznej senności.  Z odcinka możecie dowiedzieć się m.in.:

  • co jest przyczyną chronicznej senności,
  • czy jeśli się nie wysypiamy, to jesteśmy chorzy,
  • co możemy zrobić, aby poprawić jakość snu,
  • jakie badania zrobić, kiedy się nie wysypiamy.

Człowiek przesypia, albo powinien przesypiać 1/3 swojego życia. Tyle snu jest nam potrzebne, aby zregenerować się po całym dniu i prawidłowo funkcjonować kolejnego ranka.

Jednak coraz częściej możemy spotkać się z takim zjawiskiem, że mimo wystarczającej ilości snu, wciąż jesteśmy niewyspani. Może wpływać na to wiele czynników, np. korzystanie z telefonu tuż przed snem, zbyt późne zasypianie. Jednak jeśli problem nie ustępuje, należy niezwłocznie szukać jego przyczyny.

Jeżeli mamy pacjenta, który śpi 7-8 godzin, ale wciąż jest zmęczony, to musimy się zastanowić, czy pacjent nie jest chory. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby tarczycy.

Kolejną przyczyną chronicznego niewyspania może być cukrzyca. Aż 3 miliony osób na świecie żyje z cukrzycą. A kilkaset tysięcy osób nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę. Dużo pacjentów z tą chorobą ma źle wyrównaną cukrzycę. Dlatego zachęcam do badań okresowych stężenia glukozy.

Być może nie wysypiamy się też dlatego, bo coś złego dzieje się z naszym przewodem pokarmowym. Możemy mieć chorobę stłuszczeniową wątroby, która powoduje, że jesteśmy zmęczeni. Także zrosty lub patologiczne masy w klatce piersiowej mogą przekładać się na chroniczne zmęczenie mimo wystarczającej ilości snu.

Także bezdech senny, chrapanie mocno zaburzają nasz sen i obniżają jego jakość. Szczególnie narażone na tego typu dolegliwości są kobiety po menopauzie oraz osoby z otyłością.

Uczucie chronicznego zmęczenia może także towarzyszyć nam, kiedy pijemy zbyt dużo kawy. Wpadamy wtedy w błędne koło, bo kiedy jesteśmy niewyspani i chcemy się kawą pobudzić, możemy sprawić, że w nocy będzie nam ciężej zasnąć. Pacjenci, którzy dobrze metabolizują kawę, powinni z nią uważać, natomiast osoby, które nie mają dolegliwości po wypiciu kawy, mogą wypijać do 5 filiżanek dziennie.

Być może pijemy zbyt mało płynów. Odwodnieni mamy nie tylko zaburzone procesy fizjologiczne, ale także gorszą koncentrację i gorzej śpimy. Dlatego w ciągu dnia pijmy dużo wody, ale także herbat, napojów do posiłku. Ilość przyjmowanych płynów powinna być dostosowana do naszej wagi.

Problemy psychologiczne także mogą mieć znaczenie przy zaburzeniach snu. Jednak takie przypuszczenia możemy mieć dopiero wtedy, kiedy wykluczymy przyczyny organiczne.

W sytuacji, kiedy śpimy, a mimo to nieustannie czujemy się zmęczeni, powinniśmy zdiagnozować przyczynę nieprawidłowego snu. Oto 5 najważniejszych badań, które należy wykonać:

  • Morfologia
  • TSH, glukoza, ALT, kreatynina
  • Mocz – badanie ogólne
  • Usg jamy brzusznej
  • Rtg klatki piersiowej

Takim specjalistycznym badaniem snu, które możemy wykonać, jeśli mamy zaburzony sen jest polisomnografia. Jest to badanie, które możemy wykonać w szpitalu i ono pokazuje nam nasz wykres snu. Co ciekawe, ten wykres wygląda inaczej u chronotypu sowy, a inaczej u chronotypu skowronka.

>

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od chronotypu każdy z nas powinien przesypiać 1/3 życia, czyli ok. 8 godzin w ciągu doby i że aktywni powinniśmy być w dzień, a spać w nocy. Wszystkie nieprawidłowości związane ze snem, powinny skłonić nas do wykonania odpowiednich badań i do wizyty u lekarza.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułOddychaj głęboko i dotleń swój organizm – nawyki oddechowe
Następny artykuł„złote mleko” – właściwości zdrowotne i przepis

6 KOMENTARZE

  1. Badania jak najbardziej wskazane, ale polecam róznież zastanowić się czy jest jakaś przyczyna niewysypiania się. U mnie to był materac, po zmianie wszystko wróciło do normy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.