42 Coroczne Spotkanie Europejskiego Towarzystwa Tarczycy (ETA) 7-10.09.2019

0
923

Raz do roku odbywa się Spotkanie Europejskiego Towarzystwa Tarczycy (European Thyroid Association), w tym roku spotkanie odbyło się w Budapeszcie na Węgrzech.

Zawsze z ciekawością i uwagą uczestniczę w tego rodzaju wydarzeniach, aby móc dostarczyć Wam, moim Pacjentom, najnowszej wiedzy z zakresu endokrynologii i proponować nowoczesne metody terapii. Po tym wydarzeniu z pewnością napiszę kilka artykułów na mojego bloga.

Oto – w telegraficznym skrócie – co istotnego wydarzyło się dla Was, Pacjentów, na konferencji.

Wybrałam 5 punktów:

1. Omawiano, dlaczego u Pacjentek z wyrównaną czynnością hormonalną tarczycy występują objawy niedoczynności tarczycy.

2. Terapia niedoczynności tarczycy XXI wieku. Co nowego będzie dostępne w terapii niedoczynności?

3. Dyskusja na temat dysraptorów endokrynologicznych (są to substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym i mogą wywoływać uszkodzenie układu endokrynologicznego (np. zaburzać funkcje tarczycy, jajników).

4. Choroba Graves-Basedowa – pojawiło się kilka nowych elementów dotyczących leczenia tej choroby (a jej leczenie może być trudne). Na ten temat planuję napisać artykuł na bloga.

5. Guzki tarczycy a laseroterapia – okazuje się, że w Europie Zachodniej bardzo popularna jest terapia guzków przy użyciu laserów. Na spotkaniu można było obejrzeć i porównać różnego typu  lasery. Ja osobiście uważam, że do laseroterapii guzków tarczycy najlepsze są lasery niepowodujące podgrzania tkanek, czyli wydzielające światło o niewielkim natężeniu promieniowania. Zostałam zaproszona na szkolenie z działania takiego lasera, na które prawdopodobnie się wybiorę (odbędzie się we Włoszech wiosną 2020 r.). Nieco więcej na temat leczenia guzków tarczycy laserem usłyszycie na filmiku:

 

Oczywiście będąc w przepięknym Budapeszcie nie mogłam odmówić sobie zwiedzenia chociaż kilku jego ważnych miejsc. Jednym z nich jest wodospad przy wzgórzu Gellerta, który udało mi się zobaczyć podczas wieczornego spaceru po wykładach konferencyjnych.

Pozdrawiam serdecznie,

Doktor Luiza


Bądź na bieżąco! 


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułOdżywianie małego dziecka
Następny artykułObjawy niedoczynności u pacjentów prawidłowo leczonych L-tyroksyną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.