42 Coroczne Spotkanie Europejskiego Towarzystwa Tarczycy (ETA)

0
1254

Raz do roku odbywa się Spotkanie Europejskiego Towarzystwa Tarczycy (European Thyroid Association), w tym roku spotkanie odbyło się w Budapeszcie na Węgrzech.

Zawsze z ciekawością i uwagą uczestniczę w tego rodzaju wydarzeniach, aby móc dostarczyć Wam, moim Pacjentom, najnowszej wiedzy z zakresu endokrynologii i proponować nowoczesne metody terapii. Po tym wydarzeniu z pewnością napiszę kilka artykułów na mojego bloga.

Oto – w telegraficznym skrócie – co istotnego wydarzyło się dla Was, Pacjentów, na konferencji.

Wybrałam 5 punktów:

1. Omawiano, dlaczego u Pacjentek z wyrównaną czynnością hormonalną tarczycy występują objawy niedoczynności tarczycy.

2. Terapia niedoczynności tarczycy XXI wieku. Co nowego będzie dostępne w terapii niedoczynności?

 

3. Dyskusja na temat dysraptorów endokrynologicznych (są to substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym i mogą wywoływać uszkodzenie układu endokrynologicznego (np. zaburzać funkcje tarczycy, jajników).

4. Choroba Graves-Basedowa – pojawiło się kilka nowych elementów dotyczących leczenia tej choroby (a jej leczenie może być trudne). Na ten temat planuję napisać artykuł na bloga.

5. Guzki tarczycy a laseroterapia – okazuje się, że w Europie Zachodniej bardzo popularna jest terapia guzków przy użyciu laserów. Na spotkaniu można było obejrzeć i porównać różnego typu  lasery. Ja osobiście uważam, że do laseroterapii guzków tarczycy najlepsze są lasery niepowodujące podgrzania tkanek, czyli wydzielające światło o niewielkim natężeniu promieniowania. Zostałam zaproszona na szkolenie z działania takiego lasera, na które prawdopodobnie się wybiorę (odbędzie się we Włoszech wiosną 2020 r.). Nieco więcej na temat leczenia guzków tarczycy laserem usłyszycie na filmiku:

 

Oczywiście będąc w przepięknym Budapeszcie nie mogłam odmówić sobie zwiedzenia chociaż kilku jego ważnych miejsc. Jednym z nich jest wodospad przy wzgórzu Gellerta, który udało mi się zobaczyć podczas wieczornego spaceru po wykładach konferencyjnych.

Pozdrawiam serdecznie,

Doktor Luiza


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


FB/okiemdoktorluizy/

Poprzedni artykułOdżywianie małego dziecka
Następny artykułObjawy niedoczynności u pacjentów prawidłowo leczonych L-tyroksyną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.