Dieta w endometriozie

8
17891

Dzisiaj endometriozy ciąg dalszy i kolejny obiecany temat: diety w endometriozie.

W tym schorzeniu odpowiednie odżywianie to dosyć nowy temat, który jest wynikiem badań ostatnich lat. Przyczyniły się one do szerszego spojrzenia na leczenie endometriozy.

Dieta ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, który jest bardzo nasilony przez ogniska endometriozy.

Stan zapalny zmniejszają: antyoksydanty (przewciutleniacze) i właśnie one powinny znaleźć się w diecie.

Do antyoksydantów należy wiele substancji m.in. mają witaminy A,C,E, selen, cynk, koenzym Q, polifenole, flawonoidy, czy też karotenoidy.

Wiele pacjentek z endometriozą cierpi na dysbiozę przewodu pokarmowego, która powoduje m. in. wzdęcia, uczucie ciężkości, itp., ale także obniżenie produkcji serotoniny (hormonu szczęścia) – bo właśnie serotonina w głównej mierze powstaje w przewodzie pokarmowym, a nie w mózgu. Z tego powodu pacjentki z endometriozą mogą uskarżać się na obniżenie nastroju.

Oto 7 punktów, które powinny być uwzględnione w diecie:

Warzywa, owoce i rośliny strączkowe

Zapamiętajmy regułę, że jeśli roślina jadalna ma kolor, to ma w sobie antyoksydanty.

  • Najlepsze warzywa to tzw zielone: kapusta, awokado, brokuły, brukselka, szparagi, ale także cebula i czosnek. Dlaczego właśnie te? Ponieważ zawierają one glutation i sulfotafan (silne przeciwutleniacze), ale także błonnik, liczne witaminy i mikroelementy.
    Dodam, że najlepiej te warzywa spożywać na surowo i nie podawać obróbce termicznej.
  • Owoce o intensywnym zabarwieniu np. żurawina,wiśnia, porzeczka, jagoda, aronia – to także doskonałe źródło antyoksydantów (flawonoidów).
  • Strączkowe, które zawierają przeciwutleniające izoflawony i kwasy fenolowe, a także witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, potas, cynk i selen.

Z ciekawostek dodam, że kuchenną przyprawą, która ma silne właściwości antyoksydacyjne jest cynamon i zachęcam do jej stosowania.

Ideałem byłoby spożywanie 10 porcji warzyw, owoców i roślin strączkowych. 1 porcja= 80-100g warzyw czy owoców. Przykładowo 1 porcja tj: 1 pomidor lub 1 papryka lub 1/2szklanki fasoli.

Produkty fermentowane: kiszonki oraz nabiał

Mam na myśli typowe polskie kiszonki, które kiedyś były obecne w naszych domach, a dziś stają się rzadkością. Polecam: kiszone ogórki, kiszoną kapustę oraz zakwas buraczany.

  • Tutaj chciałam wspomnieć, że niektóre pacjentki kiszą warzywa. Słyszałam, że kiszona marchewka smakuje świetnie (choć sama nigdy nie robiłam innych kiszonek niż te tradycyjne), z pewnością kiedyś będę chciała wypróbować ten przepis.

Kiszonki są cennym źródłem kwasu mlekowego, który naprawia naszą florę bakteryjną. Dodatkowo jest to bezcenne źródło: witaminy A,E, C, witamin z grupy B oraz mikroelementów (magnezu, żelaza, wapnia, cynku).

Kwasy omega-3

Mają one wiele korzyści prozdrowotnych i wykazują działanie przeciwnowotworowe. Poprzez stosowanie kwasów omega-3 wspieramy układ immunologiczny (też gojenie ran), który w endometriozie jest zaburzony. Dodatkowo kwasy omega-3 biorą udział w syntezie serotoniny (hormonu szczęścia), która w endometriozie jest często obniżona.

Są dwa główne źródła kwasów omega-3:

 

Kasza i olej z wiesiołka

Kasze zawierają duże ilości błonnika oraz mikroelementów, które doskonale wzmacniają pracę jelit.

Olej z wiesiołka ma silne właściwości przeciwzapalne, ponieważ zawiera kwas linolenowy i gamma-linolenowy.
Uwaga: nie należy go stosować u pacjentów z padaczką.

Unikaj żywności wysokoprzetworzonej

Taka żywność nasila stan zapalny i destabilizuje układ hormonalny, a właśnie z tego powodu źle czujemy się w endometriozie.

Unikaj czerwonego mięsa i soi

Wykazano, że spożycie mięsa czerwonego wiąże się z częstszym występowaniem endometriozy, ponieważ jego nadmiar nasila stan zapalny. Dodatkowo w praktyce klinicznej pacjentki podają nasilenie dolegliwości bólowych po spożyciu np. wołowiny.

Mięso dostarcza także dioksyn, które przyczyniają się do powstawania endometriozy, dlatego warto rozważyć jego całkowitą eliminację.

Soja może nasilać objawy endometriozy z uwagi na obecność w niej naturalnych estrogenów tzw. fitoestrogenów.

Jedz regularnie

 

Nasze hormony produkowane są rytmicznie (cyklicznie).
Nasze serce pracuje rytmicznie, podobnie jak układ oddechowy. Pamiętajmy, że nasze jelita potrzebują wdechu (pożywienia) i wydechu (odpoczynku od pożywienia).
Nieregularne jedzenie to jak nieregularny oddech: jak długo będziemy się dobrze czuli?

Na koniec dodam, że w celu ustalenia ilości spożywanych produktów należy udać się do dietetyka, który po zebraniu wywiadu (pacjentki mają różne nietolerancje pokarmowe) oraz zważeniu pacjenta ułoży szczegółowy jadłospis.

Pozdrawiam Was serdecznie,
Dr Lu


Bądź na bieżąco! 


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułDaria, nóż i już – Dr Lu o insulinooporności
Następny artykułKroplówkom odmładzającym mówię NIE

8 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie o siemię lniane, które spożywam po zmieleniu i zalaniu wodą z uwagi na suchość gardła – mianowicie czy można je spożywać codziennie? Czy to prawda, że zawierają estrogeny?

    Jem / piję codziennie, również z uwagi na omega 3.

    I drugie pytanie – czy roślinny omega 3 działa na nas identycznie, jak odzwierzęcy?

    • Dzień dobry, jeśli Pani pije siemię lniane 1x dziennie i to Pani pomaga i jednocześnie endometrioza jest stabilna, to zostałabym przy tym. Siemię lniane zawiera niewielkie ilość fitoestrogenów czyli naturalnych estrogenów. Kwasy omega-3 roślinne są dla nas korzystniejsze. Pozdrawiam serdecznie.

  2. W zasadzie wszystko, co Pani opisała stosuję na sobie od ok. 7 lat. Również codziennie, z okazjonalnymi przerwami, piję siemię lniane i ostropest. Od czasu do czasu sięgam po chlorofil. Przy głównych posiłkach wspomagam się enzymami trawiennymi, a dzień zaczynam od probiotyku. W końcu mniej wzdęty brzuszek, bardzo rzadko niestrawność i refluks, które przy ostrym stanie endo mocno dawały mi popalić. Jestem ciekawa Pani opinii na temat spożywania świeżych soków warzywnych. Spotkałam się z informacjami, że wychładzają organizm i wymagają mocnego układu trawiennego, czyli nie każdemu służą. I czy ocet jabłkowy jest wskazany?

  3. Zmagam się z tym schorzeniem i dieta faktycznie bardzo poprawia komfort zycia z tą przypadłością. Niestety artykuł jest praktycznie całkowicie sprzeczny z tym co publikuje na swoich stronach powszechny i zaczytany w USA healthline.com
    Osobiście bazuje na ich treściach i jestem zadowolona nie tylko w przypadku endemetriozy. Cytuję tylko fragment skopiowany który tyczy się całkowitej rezygnacji z tzw. FOD MAPS. POLECAM !!!! To produkty które NALEŻY UNIKAC!
    Foodss high in FODMAPs
    Here is a list of some common foods and ingredients that are high in FODMAPs (1, 14Trusted Source):

    Fruits: Apples, applesauce, apricots, blackberries, boysenberries, cherries, canned fruit, dates, figs, pears, peaches, watermelon
    Sweeteners: Fructose, honey, high fructose corn syrup, xylitol, mannitol, maltitol, sorbitol
    Dairy products: Milk (from cows, goats and sheep), ice cream, most yogurts, sour cream, soft and fresh cheeses (cottage, ricotta, etc) and whey protein supplements
    Vegetables: Artichokes, asparagus, broccoli, beetroot, Brussels sprouts, cabbage, cauliflower, garlic, fennel, leeks, mushrooms, okra, onions, peas, shallots
    Legumes: Beans, chickpeas, lentils, red kidney beans, baked beans, soybeans

    • Dzień dobry, artykuł obejmuje zalecenia ogólne, uświadamiające jak antyoksydanty czy regularne posiłki mają wpływ na nasz przewód pokarmowy w endomtriozie. Pamiętajmy, że pacjentki z endometriozą mają dodatkowo schorzenia gastrologiczne, np SIBO, IBS, nietolerancję histaminy, czy alergie pokarmowe u takich pacjentów dieta powinna być dobrana indywidualnie i może różnić się od ogólnych zarysów. Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.