W ostatnim odcinku programu „Pytanie na Śniadanie” (czas trwania 08:46) razem z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień, poruszyliśmy temat napojów energetyzujących. Rozmawialiśmy m.in. o tym, czym są energetyki i czy to na pewno dobra nazwa dla tego typu napojów. Z programu dowiecie się również:
- co zawiera puszka napoju energetyzującego,
- czy napoje energetyczne zaburzają sen,
- jaki jest wpływ energetyków na nasze zdrowie.
Ostatnio bardzo popularne stały się napoje energetyzujące. Ten niebezpieczny trend widać szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a mimo to w Polsce nadal nie ma zakazu sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim. Kontrowersje budzi również sama nazwa produktu, ponieważ gazowany, słodki napój wcale nie uzupełnia energii, w znaczeniu odpowiedniej regeneracji, jaką dostarczylibyśmy sobie podczas snu. Energetyki pobudzają na chwilę, ale regularne ich spożywanie może mieć długotrwałe skutki zdrowotne.
Puszka napoju energetyzującego zawiera w sobie: cukier lub sztuczne słodziki, kofeinę, pobudzające wyciągi z roślin i konserwanty. Po spożyciu takiej mieszanki rzeczywiście możemy czuć się pobudzeni, ale będzie to tylko chwilowy efekt, a nie energia na cały dzień, jak zapewniają producenci. Kiedy opadnie tzw. sugar rush, wrócimy do punktu wyjścia – będziemy czuć się tak samo zmęczeni, jak przed wypiciem napoju energetyzującego.
Napoje energetyzujące nie są w stanie zastąpić nam snu, wręcz przeciwnie – mogą ten sen zaburzyć. W efekcie możemy nie przechodzić przez wszystkie jego fazy. W przypadku dzieci i młodzieży niezwykle istotna jest faza IV, tzw. sen wolnofalowy. W tym śnie wydziela się hormon wzrostu i obniża kortyzol. Zaburzenia snu w tak młodym wieku mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego młode osoby absolutnie nie powinny pić napojów pobudzających.
Energetyki nie służą nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Jeśli chcemy żyć zdrowo, wszyscy powinniśmy unikać tego typu produktów. Napoje energetyczne mają potencjał rozregulowujący nasz naturalny rytm dobowy. Zaburzają sen i powodują, że w efekcie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni. Napoje energetyczne nie są także obojętne dla flory bakteryjnej naszych jelit, a w konsekwencji mogą przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych.
Bądź na bieżąco!