W najnowszym odcinku programu „Pytanie na Śniadanie” (czas trwania 09:03) wspólnie z Ewą Sokół, coachem oddechu, poruszyłyśmy temat prawidłowego oddechu. Rozmawiałyśmy o tym, na co zwrócić uwagę, aby oddychać prawidłowo.
Z programu dowiecie się także:
- jak stres i emocje wpływają na nasz oddech,
- jakie są najczęstsze błędy podczas oddychania,
- jakie są skutki spłyconego oddechu,
- jak trenować prawidłowy oddech.
Mimo że oddychamy wszyscy, to mało kto robi to prawidłowo. Okazuje się, że wraz z wiekiem zatracamy zdolność prawidłowego oddechu. Bierzemy zbyt szybkie wdechy, poruszając przy tym za mocno górną częścią klatki piersiowej. To najczęstszy błąd popełniany w czasie oddychania.
To nasza naturalna reakcja na stres i negatywne emocje. Kiedy coś nas zaskoczy lub przestraszy, nasz oddech przyspiesza. Przechodzimy wtedy w tryb „walcz i uciekaj”. Oddychamy szybko i płytko, co uaktywnia nasz układ współczulny. Jednak na co dzień raczej nie mamy wielu powodów do strachu, a mimo tego oddychamy tak, jakby za rogiem wciąż czaiło się jakieś zagrożenie.
Płytki, szybki oddech prowadzi do obkurczenia naczyń, co z oklei może powodować np. objawy tężyczkowe. Aby oddychać prawidłowo, powinniśmy bardziej uaktywniać naszą przeponę, wpuszczać i wypuszczać powietrze nosem oraz dbać o to, by poruszać dolną częścią żeber. O tym, jak ćwiczyć prawidłowy oddech, pisałam więcej w tym artykule – 1. ODDYCHAJ – zalecenie na styczeń.
Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby z czasem wyeliminować nieprawidłowe wzorce oddechowe i uaktywnić przeponę. Poprawne oddychanie to masaż dla naszych organów wewnętrznych, odstresowuje i poprawia nastrój.
Pozdrawiam cieplutko,
Doktor Lu
Bądź na bieżąco!