Jak wytrenować oddech, by na co dzień oddychać dobrze?

0
713

W najnowszym odcinku programu „Pytanie na Śniadanie” (czas trwania 09:03) wspólnie z Ewą Sokół, coachem oddechu, poruszyłyśmy temat prawidłowego oddechu. Rozmawiałyśmy o tym, na co zwrócić uwagę, aby oddychać prawidłowo.

Z programu dowiecie się także:

  • jak stres i emocje wpływają na nasz oddech,
  • jakie są najczęstsze błędy podczas oddychania,
  • jakie są skutki spłyconego oddechu,
  • jak trenować prawidłowy oddech.

Mimo że oddychamy wszyscy, to mało kto robi to prawidłowo. Okazuje się, że wraz z wiekiem zatracamy zdolność prawidłowego oddechu. Bierzemy zbyt szybkie wdechy, poruszając przy tym za mocno górną częścią klatki piersiowej. To najczęstszy błąd popełniany w czasie oddychania.

To nasza naturalna reakcja na stres i negatywne emocje. Kiedy coś nas zaskoczy lub przestraszy, nasz oddech przyspiesza. Przechodzimy wtedy w tryb „walcz i uciekaj”. Oddychamy szybko i płytko, co uaktywnia nasz układ współczulny. Jednak na co dzień raczej nie mamy wielu powodów do strachu, a mimo tego oddychamy tak, jakby za rogiem wciąż czaiło się jakieś zagrożenie.

Płytki, szybki oddech prowadzi do obkurczenia naczyń, co z oklei może powodować np. objawy tężyczkowe. Aby oddychać prawidłowo, powinniśmy bardziej uaktywniać naszą przeponę, wpuszczać i wypuszczać powietrze nosem oraz dbać o to, by poruszać dolną częścią żeber. O tym, jak ćwiczyć prawidłowy oddech, pisałam więcej w tym artykule – 1. ODDYCHAJ – zalecenie na styczeń.

Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby z czasem wyeliminować nieprawidłowe wzorce oddechowe i uaktywnić przeponę. Poprawne oddychanie to masaż dla naszych organów wewnętrznych, odstresowuje i poprawia nastrój.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu

Poprzedni artykułWłącz pozytywne myślenie i ciesz się życiem
Następny artykułJakie są możliwe konsekwencje bezsenności?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.