Jakie są możliwe konsekwencje bezsenności?

0
449

W tym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:38 min.) wspólnie z psycholożką i psychoterapeutką Izabelą Słoniewską wypowiedziałam się na temat zaburzeń snu. Z programu dowiecie się m.in.:

– jakie mogą być przyczyny bezsenności,

– jak objawia się bezsenność

– jak powinien wyglądać zdrowy sen,

– dlaczego na zaburzenia snu częściej cierpią kobiety po 40.,

– jakie są konsekwencje braku snu,

– jak leczyć problemy ze snem.

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego źle śpimy. Bezsenność może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych lub być objawem problemów psychicznych, np. depresji. Zaburzenia snu potrafią znacząco obniżyć jakość naszego życia, na szczęście istnieją farmakologiczne i terapeutyczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Bezsenność przejawia się w trudnościach z wejściem w sen, problemach z utrzymaniem ciągłości snu, przedwczesnym wybudzaniu się lub bardzo płytkim śnie. Po takiej nocy czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, możemy mieć problemy z utrzymaniem koncentracji. W dłuższej perspektywie zaburzenia snu mogą być przyczyną wielu chorób.

Bardzo ważna jest długość snu, czyli nie mniej niż 7 godzin. Powinniśmy spać 1/3 życia. Ważne jest także zachowanie ciągłości snu. Przejście przez wszystkie jego fazy, szczególnie przez sen głęboki. To w tej fazie następuje obniżenie stężenia kortyzolu, czyli napięcia w ciele i dochodzi do aktywacji wydzielania hormonu wzrostu.

Menopauza jest okresem przełomowym w życiu kobiety. Na poziomie hormonalnym zmniejsza się produkcja estrogenów w organizmie, co zmienia dynamikę snu. Na poziomie psychicznym kobietom w okresie menopauzalnym często trudno jest zaakceptować zachodzące zmiany. To może wywołać gorsze samopoczucie, spadek samooceny czy stres, który nie ułatwia zasypiania.

Zaburzenia snu w okresie menopauzalnym mogą być jednym ze wskazań do hormonalnej terapii zastępczej. Taka kobieta powinna udać się do ginekologa, który pacjentkę zbada i oceni, czy nie ma przeciwwskazań do terapii. Warto aby taka pacjentka udała się też do psychologa. W tym przypadku zalecana jest poznawczo-behawioralna terapia snu.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułJak wytrenować oddech, by na co dzień oddychać dobrze?
Następny artykułTarczyca w dobrej kondycji – jak o nią zadbać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.