Tarczyca w dobrej kondycji – jak o nią zadbać?

0
550

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 06:15 min.) poruszyłam temat zdrowia naszej tarczycy. Z programu dowiecie się również m.in.:

– jaką rolę w naszym organizmie odgrywa tarczyca,

– czym objawia się niedoczynność tarczycy,

– w jaki sposób rozpoznać nadczynność tarczycy,

– jak zadbać o naszą tarczycę,

– jakie badania wykonać, kiedy podejrzewamy choroby tarczycy.

Tarczyca odpowiada za nasze funkcjonowanie, kondycję, procesy fizjologiczne. Produkuje hormony, które są potrzebne każdej tkance. Brak hormonów tarczycy jest jak brak ognia w piecu. Co jest takiego ważnego w tej tarczycy, co wpływa na cały nasz organizm?

Tarczyca odpowiada za większość procesów w naszym organizmie. To gruczoł, który produkuje hormony anaboliczne, czyli wzrostowe. U dziecka powoduje prawidłowy wzrost a u osób dorosłych szybszą przemianę materii czy sprawne myślenie. Brak hormonów tarczycy objawia się przede wszystkim zmęczeniem.

Niedoczynność tarczycy jest jak brak ognia w piecu. Pierwszym objawem będzie zmęczenie, spowolnienie metabolizmu, tendencje do wzrostu masy ciała, zatrzymywania wody w organizmie, zaburzenia ciągłości myślenia oraz zaburzenie funkcji poznawczych.

Z kolei nadczynność tarczycy jest jak za dużo ognia w piecu. Pojawia się przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk, również zmęczenie.

Dla naszej tarczycy ważny jest przede wszystkim sen. Musimy się wysypiać, ponieważ w śnie regeneruje się nasza tarczyca. Istotne jest również dostarczanie sobie odpowiedniej ilości jakościowego białka.

Jeśli podejrzewamy u siebie chorobę tarczycy, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On zleca badanie tarczycy jako badanie pierwszorazowe przy różnych objawach, bo tarczyca może dawać różne objawy. Wtedy należy udać się z rana na czczo na pobranie krwi.

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułJakie są możliwe konsekwencje bezsenności?
Następny artykułKĄPIEL W SOLI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.