Po czym poznać, że z hormonami jest coś nie tak?

0
865

Jakiś czas temu miałam okazję wypowiedzieć się dla Polskiego Radia Dzieciom. Rozmowa dotyczyła hormonów w naszym organizmie oraz przyczyn zaburzeń hormonalnych. Audycja została zapisana na stronie Polskiego Radia Dzieciom w formie podcastu, a nagranie znajdziecie w linku: https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2947775 

Rozmowa była dość obszerna (59 minut z małymi radiowymi muzycznymi przerwami), dlatego udało mi się poruszyć bardzo wiele kwestii związanych z hormonami człowieka, m.in.:

  • Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych?
  • Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią hormony?
  • Czy dzieci także cierpią na zaburzenia hormonalne?
  • Jak wspierać pracę naszego układu hormonalnego?

Pacjenci, którzy trafiają do endokrynologa, mają 3 wspólne cechy: zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała. Te objawy mogą świadczyć o wielu problemach, m.in. także z hormonami.

Hormony to cząsteczki, które pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Już małe ich zachwianie będzie dla nas odczuwalne.

Przykładem są tutaj kobiety. Stężenie hormonów zmienia się wraz z kolejną fazą cyklu miesiączkowego i jest to odczuwalne zarówno dla kobiety, jak i dla otoczenia.

Nie ma takiego narządu, na który nie oddziaływałyby hormony. Mają one wpływ na działanie m.in.: układu sercowo-naczyniowego czy przewodu pokarmowego. Centrum dowodzenia hormonami znajduje się w centrum głowy – w podwzgórzu. Podwzgórze sczytuje to, co my robimy w ciągu doby i przekazuje impulsy do przysadki. Przysadka zaś wydziela impulsy hormonalne na cały organizm. Dlatego nie ma takiego hormonu, bez którego bylibyśmy w stanie funkcjonować. Wszystkie są bardzo ważne.

Nasza gospodarka hormonalna może być zachwiana z przyczyn genetycznych, ale także poprzez działanie czynników środowiskowych, takich jak: nikotynizm, zła dieta, brak aktywności fizycznej. Coraz częściej jako przyczynę podaje się także dysruptory endokrynne, takie jak np. bisfenol A. To substancje, które występują m.in. w plastikowych opakowaniach żywności. Przedostają się do naszego organizmu i wywołują różne choroby oraz otyłość.

To, co wspiera nasz układ hormonalny, to przede wszystkim ruch i zdrowa dieta.

Zapraszam do wysłuchania audycji!

Poprzedni artykuł7 kg w 3 tyg. Drastyczna dieta Kim Kardashian
Następny artykułObesogeny jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.