Jakiś czas temu miałam okazję wypowiedzieć się dla Polskiego Radia Dzieciom. Rozmowa dotyczyła hormonów w naszym organizmie oraz przyczyn zaburzeń hormonalnych. Audycja została zapisana na stronie Polskiego Radia Dzieciom w formie podcastu, a nagranie znajdziecie w linku: https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2947775
Rozmowa była dość obszerna (59 minut z małymi radiowymi muzycznymi przerwami), dlatego udało mi się poruszyć bardzo wiele kwestii związanych z hormonami człowieka, m.in.:
- Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych?
- Jaką funkcję w naszym organizmie pełnią hormony?
- Czy dzieci także cierpią na zaburzenia hormonalne?
- Jak wspierać pracę naszego układu hormonalnego?
Pacjenci, którzy trafiają do endokrynologa, mają 3 wspólne cechy: zmęczenie, brak koncentracji i wzrost masy ciała. Te objawy mogą świadczyć o wielu problemach, m.in. także z hormonami.
Hormony to cząsteczki, które pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Już małe ich zachwianie będzie dla nas odczuwalne.
Przykładem są tutaj kobiety. Stężenie hormonów zmienia się wraz z kolejną fazą cyklu miesiączkowego i jest to odczuwalne zarówno dla kobiety, jak i dla otoczenia.
Nie ma takiego narządu, na który nie oddziaływałyby hormony. Mają one wpływ na działanie m.in.: układu sercowo-naczyniowego czy przewodu pokarmowego. Centrum dowodzenia hormonami znajduje się w centrum głowy – w podwzgórzu. Podwzgórze sczytuje to, co my robimy w ciągu doby i przekazuje impulsy do przysadki. Przysadka zaś wydziela impulsy hormonalne na cały organizm. Dlatego nie ma takiego hormonu, bez którego bylibyśmy w stanie funkcjonować. Wszystkie są bardzo ważne.
Nasza gospodarka hormonalna może być zachwiana z przyczyn genetycznych, ale także poprzez działanie czynników środowiskowych, takich jak: nikotynizm, zła dieta, brak aktywności fizycznej. Coraz częściej jako przyczynę podaje się także dysruptory endokrynne, takie jak np. bisfenol A. To substancje, które występują m.in. w plastikowych opakowaniach żywności. Przedostają się do naszego organizmu i wywołują różne choroby oraz otyłość.
To, co wspiera nasz układ hormonalny, to przede wszystkim ruch i zdrowa dieta.
Zapraszam do wysłuchania audycji!
Bądź na bieżąco!