Pytanie na Śniadanie – Trendy zdrowotne 2023 – na co warto postawić w tym roku? 03.01.2023

0
341

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:03) rozmawialiśmy na temat trendów zdrowotnych na rok 2023. Wspólnie z dietetykiem klinicznym, panią Justyną Jessą, wypowiedziałyśmy się na temat obecnie panującej mody… w świecie medycyny.

Z odcinka dowiecie się m.in.:

  • czy teleporada zastąpi tradycyjną wizytę u lekarza?
  • czy sztuczna inteligencja ułatwi nam leczenie?
  • profilaktyka – zawsze w modzie
  • jakie są trendy żywieniowe na rok 2023?
  • jak zacząć dbać o zdrowie?

Teleporada, czyli wizyta u lekarza online lub przez telefon, to świeży wynalazek, który umożliwił nam kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony teleporada jest wygodna dla pacjentów, którzy nie zawsze mają czas wyjść z domu. Z drugiej strony jest to pewne utrudnienie dla lekarza, któremu na odległość ciężko ocenić stan zdrowia pacjenta. Czy ten trend utrzyma się również w 2023 roku?

Myślę, że tak, choć tutaj należy zachować zdrowy rozsądek. Pierwsza wizyta na pewno musi odbyć się na żywo. Specjalista musi zbadać pacjenta, zebrać szczegółowy wywiad i na tej podstawie ułożyć plan leczenia. Natomiast kolejne wizyty w szczególnych przypadkach mogą odbyć się przez internet.

2023 rok upłynie nam na pewno pod znakiem nowych technologii i sztucznej inteligencji. Obecnie mamy wiele aplikacji, które pozwalają pacjentom monitorować swój stan zdrowia oraz pomagają lekarzom w diagnostyce. Takie nowoczesne rozwiązania ułatwiają pracę lekarzom radiologom, patomorfologom oraz psychiatrom. To na pewno milowy krok w świecie medycyny.

Obecnie najmodniejszą dietą, jest dieta zdrowa, czyli o niskim indeksie glikemicznym, różnorodna, dostarczająca nam wszystkich niezbędnych witamin. W 2023 roku na talerzach będzie królował flexitarianizm. Jest to dieta wegetariańska, jednak pozbawiona restrykcji. Polega ona na tym, że w wyjątkowych sytuacjach, kiedy wymaga tego nasz stan zdrowia, sięgamy po mięso i produkty odzwierzęce.

To, co nigdy nie wyjdzie z mody, co będzie trendem w 2023 roku, ale właściwie i w każdym kolejnym, to profilaktyka. Wśród lekarzy panuje nawet takie powiedzenie: „Profilaktyka boli najmniej” i jest to prawda. Regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia, wykonywanie niezbędnych badań i wprowadzenie w swoje życie zdrowych nawyków, to najtańszy i najmniej bolesny sposób na utrzymanie dobrego samopoczucia.

Zdrowy styl życia to trend, który zawsze będzie na czasie. 2023 rok warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań. Należą do nich: morfologia krwi, ocena glikemii, a także lipidoga. Powinniśmy również pamiętać, aby badać się pod kątem nowotworów.

Poprzedni artykuł1. Celebruj – zalecenie na styczeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.