Trendy zdrowotne 2023 – na co warto postawić w tym roku?

0
1033

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 08:03) rozmawialiśmy na temat trendów zdrowotnych na rok 2023. Wspólnie z dietetykiem klinicznym, panią Justyną Jessą, wypowiedziałyśmy się na temat obecnie panującej mody… w świecie medycyny.

Z odcinka dowiecie się m.in.:

  • czy teleporada zastąpi tradycyjną wizytę u lekarza?
  • czy sztuczna inteligencja ułatwi nam leczenie?
  • profilaktyka – zawsze w modzie
  • jakie są trendy żywieniowe na rok 2023?
  • jak zacząć dbać o zdrowie?

Teleporada, czyli wizyta u lekarza online lub przez telefon, to świeży wynalazek, który umożliwił nam kontakt ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony teleporada jest wygodna dla pacjentów, którzy nie zawsze mają czas wyjść z domu. Z drugiej strony jest to pewne utrudnienie dla lekarza, któremu na odległość ciężko ocenić stan zdrowia pacjenta. Czy ten trend utrzyma się również w 2023 roku?

Myślę, że tak, choć tutaj należy zachować zdrowy rozsądek. Pierwsza wizyta na pewno musi odbyć się na żywo. Specjalista musi zbadać pacjenta, zebrać szczegółowy wywiad i na tej podstawie ułożyć plan leczenia. Natomiast kolejne wizyty w szczególnych przypadkach mogą odbyć się przez internet.

2023 rok upłynie nam na pewno pod znakiem nowych technologii i sztucznej inteligencji. Obecnie mamy wiele aplikacji, które pozwalają pacjentom monitorować swój stan zdrowia oraz pomagają lekarzom w diagnostyce. Takie nowoczesne rozwiązania ułatwiają pracę lekarzom radiologom, patomorfologom oraz psychiatrom. To na pewno milowy krok w świecie medycyny.

Obecnie najmodniejszą dietą, jest dieta zdrowa, czyli o niskim indeksie glikemicznym, różnorodna, dostarczająca nam wszystkich niezbędnych witamin. W 2023 roku na talerzach będzie królował flexitarianizm. Jest to dieta wegetariańska, jednak pozbawiona restrykcji. Polega ona na tym, że w wyjątkowych sytuacjach, kiedy wymaga tego nasz stan zdrowia, sięgamy po mięso i produkty odzwierzęce.

To, co nigdy nie wyjdzie z mody, co będzie trendem w 2023 roku, ale właściwie i w każdym kolejnym, to profilaktyka. Wśród lekarzy panuje nawet takie powiedzenie: „Profilaktyka boli najmniej” i jest to prawda. Regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia, wykonywanie niezbędnych badań i wprowadzenie w swoje życie zdrowych nawyków, to najtańszy i najmniej bolesny sposób na utrzymanie dobrego samopoczucia.

Zdrowy styl życia to trend, który zawsze będzie na czasie. 2023 rok warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań. Należą do nich: morfologia krwi, ocena glikemii, a także lipidoga. Powinniśmy również pamiętać, aby badać się pod kątem nowotworów.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy

Poprzedni artykułCelebruj – zamieniaj zwyczajne dni w święta
Następny artykułOddychaj głęboko i dotleń swój organizm – nawyki oddechowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.