Upały – jakie mogą mieć skutki dla naszego zdrowia

0
469

Dzisiaj pojawiłam się w programie Pytanie na Śniadanie (08:06). Wspólnie z Grzegorzem Walijewskim poruszyliśmy temat upałów w Polsce. Rozmawialiśmy o tym, jak długo w tym roku potrwają upały nad Polską, jakie konsekwencje mogą mieć one dla naszego zdrowia, a także, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami za oknem.

Stres termiczny i tropikalne noce w Polsce

Tego lata w Polsce doświadczamy ekstremalnie (jak na nasze polskie warunki) wysokich temperatur. Termometry pokazują nawet 35 stopni C. w cieniu i taka pogoda ma utrzymać się w naszym kraju jeszcze przez ok. tydzień. Co ciekawe, czekają nas nie tylko upalne dni, ale również tropikalne noce, podczas których temperatura może sięgać nawet 20 stopni Celsjusza. To będzie dla naszego organizmu bardzo ciężki okres.

My w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich temperatur. Dlatego, kiedy nadchodzą fale upałów, może nam być ciężko się zregenerować. Nasze organizmy narażone są wtedy na potężny stres termiczny. Dodatkowe odczucie gorąca wzmaga wysoka wilgotność powietrza, która pojawia się np. przed i po letniej burzy.

Jak temu zapobiec i dbać o siebie w trakcie upałów?

Ochładzajmy się. Podstawowym mechanizmem, kiedy tracimy ciepło, jest parowanie. Czasami możemy nie czuć, że jesteśmy spoceni, ale nasza skóra rozszerza pory i wtedy następuje proces parowania.

Dlatego tak istotne jest odpowiednie nawodnienie, szczególnie podczas upałów. My, Polacy, na co dzień pijemy zdecydowanie za mało wody. Tymczasem nasze hormony reagują już na utratę płynu w ilości 0,5%!

Gdy jesteśmy przewlekle niedowodnieni, to wydziela się nam hormon zwany wazopresyną. Podniesione stężenie tego hormonu jest dla nas niekorzystne, ponieważ jest jednym z czynników cukrzycy typu 2, otyłości czy chorób sercowo-naczyniowych.

O odpowiednie nawodnienie powinny szczególnie dbać osoby znajdujące się w grupie ryzyka odwodnienia, czyli:
– osoby starsze powyżej 65 r.ż.,
– dzieci poniżej 15 r.ż.,
– osoby, które prowadzą siedzący tryb życia,
– kobiety w ciąży,
– osoby chorujące na choroby sercowo-naczyniowe.

Wiele osób podczas upałów sięga po piwo, drinki. Pamiętajmy jednak, że spożywanie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko przegrzania i wystąpienia problemów ze zdrowiem podczas tak wysokich temperatur.

Co jeszcze możemy zrobić, aby ochłodzić swój organizm?

Nośmy lekkie, przewiewne ubrania z oddychających materiałów. Sztuczne materiały, takie jak poliester, nie przepuszczają powietrza, powodując upośledzenie naturalnego dla człowieka parowania skóry.


Bądź na bieżąco!


@okiem_doktor_luizy


tiktok.com/@doktor_lu_

 

Poprzedni artykułNawyki snu nocnego – zadbaj o zdrowy sen
Następny artykułJak zadbać o masę ciała w menopauzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.