Co lubi tarczyca?

0
757

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 5:54), który miał miejsce w dzień kobiet, rozmawialiśmy o typowo żeńskiej przypadłości, czyli o chorobach tarczycy. W studio opowiedziałam m.in. co lubi nasza tarczyca i jak o nią dbać.

Choroby tarczycy to problem globalny. Obecnie co 5 osoba ma problemy z tarczycą, a liczba chorych wzrasta co roku. Najczęstszym sygnałem, że coś jest nie tak z naszą tarczycą, jest zmęczenie, zaburzenia koncentracji i wzrost masy ciała. Czynnikiem ryzyka chorób tarczycy jest płeć. Aż 90% pacjentów to kobiety. Jak więc dbać o tarczycę, aby uniknąć związanych z nią problemów?

Taką pierwszą rzeczą, którą lubi nasza tarczyca jest sen. Pamiętajmy, że człowiek powinien przesypiać 1/3 życia, czyli spać 7-8 godzin na dobę. Niestety żyjemy w takich czasach, że niewielu z nas to się udaje. Mamy wymagające lub zmianowe prace, dzieci, i inne obowiązki, które powodują, że tego snu wciąż nam bardzo brakuje.

Dlaczego odpowiednia ilość snu jest dla nas taka ważna? Ponieważ potrzebujemy naturalnego obniżenia stężenia TSH po minionym dniu, a obniża je właśnie sen! Możecie to dokładnie zaobserwować na załączonym schemacie.

Kolejną rzeczą, bardzo ważną dla naszej tarczycy jest dieta bogata w jod, selen i cynk. Zatem jedzmy odpowiednio i wysypiajmy się :).

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykułNawyki poranne
Następny artykułDaria, nóż i już – Dr Lu o insulinooporności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.