Pytanie na Śniadanie – Co lubi tarczyca? 08.03.2023

0
182

W najnowszym odcinku programu Pytanie na Śniadanie (czas trwania 5:54), który miał miejsce w dzień kobiet, rozmawialiśmy o typowo żeńskiej przypadłości, czyli o chorobach tarczycy. W studio opowiedziałam m.in. co lubi nasza tarczyca i jak o nią dbać.

Choroby tarczycy to problem globalny. Obecnie co 5 osoba ma problemy z tarczycą, a liczba chorych wzrasta co roku. Najczęstszym sygnałem, że coś jest nie tak z naszą tarczycą, jest zmęczenie, zaburzenia koncentracji i wzrost masy ciała. Czynnikiem ryzyka chorób tarczycy jest płeć. Aż 90% pacjentów to kobiety. Jak więc dbać o tarczycę, aby uniknąć związanych z nią problemów?

Taką pierwszą rzeczą, którą lubi nasza tarczyca jest sen. Pamiętajmy, że człowiek powinien przesypiać 1/3 życia, czyli spać 7-8 godzin na dobę. Niestety żyjemy w takich czasach, że niewielu z nas to się udaje. Mamy wymagające lub zmianowe prace, dzieci, i inne obowiązki, które powodują, że tego snu wciąż nam bardzo brakuje.

Dlaczego odpowiednia ilość snu jest dla nas taka ważna? Ponieważ potrzebujemy naturalnego obniżenia stężenia TSH po minionym dniu, a obniża je właśnie sen! Możecie to dokładnie zaobserwować na załączonym schemacie.

Kolejną rzeczą, bardzo ważną dla naszej tarczycy jest dieta bogata w jod, selen i cynk. Zatem jedzmy odpowiednio i wysypiajmy się :).

Pozdrawiam cieplutko,

Doktor Lu.

Poprzedni artykuł3. Nawyki poranne – zalecenie na marzec
Następny artykułDaria, nóż i już – Dr Lu o insulinooporności 14.03.2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.