Otyłość – czy zdołamy zahamować tendencję wzrostową?

2
3555

Stygmatyzacja osób otyłych to zjawisko, z którym niestety wciąż mamy do czynienia. Nieproszone komentarze, znaczące spojrzenia, wyśmiewanie osób z nadwagą nie dość, że jest przykre i niekulturalne, to ma odwrotny skutek od zamierzonego – wcale nie pomaga w walce z problemem. A jak donoszą najnowsze badania, problem otyłości jest, i to bardzo duży, i jego skala wciąż rośnie.

Realna pomoc bez oceniania

Oznacza to, że należy o otyłości mówić, lecz stawiając nacisk na profilaktykę, uświadamianie i rozwiązywanie problemu, a nie na walkę na słowa przez wytykanie palcami. Osobom otyłym należy pomóc wyjść z ich problemu, a nie pogarszać ich sytuację stygmatyzacją.

Właśnie tym zajmuje się Światowa Federacja Otyłości (World Obesity Federation), dawniej funkcjonująca jako International Association for the Study of Obesity i International Obesity Task Force.

Jest to jedyna globalna organizacja, która w swoich działaniach skupia się wyłącznie na pomocy osobom z otyłością.

Światowy Raport Otyłości 2022

Według najnowszego raportu tej organizacji, nazwanego Światowym Atlasem Otyłości 2022, od 2010 roku wskaźniki otyłości nadal rosną. W związku z czym przewiduje się, że do 2030 roku na całym świecie z otyłością będzie żyło miliard ludzi, w tym 1 na 5 kobiet i 1 na 7 mężczyzn.

Sprawę dodatkowo zaogniła pandemia wywołana przez COVID-19 i przeniesienie wielu aktywności na tryb zdalny. Dzieci i dorośli, którzy już mieli problem z aktywnością fizyczną w czasie pracy czy zajęć, niechętnie podejmowali aktywność podczas czasu wolnego. Dzisiaj ruszają się jeszcze mniej.

Mapa światowej otyłości

Choć widoczny brak postępów w przeciwdziałaniu otyłości to problem ogólnoświatowy, w każdym regionie sytuacja wygląda nieco inaczej. Najwyższe wskaźniki otyłości, zarówno dla mężczyzn i kobiet, nadal występują w regionie obydwu Ameryk. Druga połowa wszystkich kobiet z otyłością mieszka w pozostałych 11 krajach: USA, Chinach, Indiach, Brazylii, Meksyku, Rosji, Egipcie, Indonezji, Iranie, Turcji i Pakistanie. Natomiast połowa wszystkich mężczyzn z otyłością mieszka w USA, Chinach, Indiach, Brazylii, Meksyku, Rosji, Egipcie, Niemczech i Turcji.

Jak pokazuje Światowy Atlas Otyłości – najmniej do walki z otyłością są przygotowane kraje z niskim PKB, zaś największe szanse na zatrzymanie wzrostu otyłości mają kraje wysoko rozwinięte.

Otyłość w Polsce

Spośród 183 badanych krajów, Polska zajmuje 30 miejsce w rankingu pod względem gotowości do walki z otyłością, co oznacza, że na tle innych nie wypadamy najgorzej.

Nie oznacza to jednak, że poradziliśmy sobie z kryzysem w walce z tą chorobą. W Polsce od 2010 roku wskaźniki otyłości wciąż rosną. W naszym kraju z otyłością żyje w sumie 32% mężczyzn, 27% kobiet, i co najbardziej przerażające – 20% dzieci między 5-9 r. ż. i 14% dzieci między 10-19 r. ż.

Alarmujące jest to, że w 2019 roku Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie w diagnozie nowo rozpoznanej otyłości u dzieci.

Fatalne prognozy

Zatem powtórzmy jeszcze raz, skala problemu otyłości stale rośnie i niestety obecnie jesteśmy na dobrej drodze do tego, by spełnić najczarniejszy scenariusz, jaki przewiduje Światowa Federacja Otyłości – miliard osób dorosłych na świecie żyjących z otyłością w 2030 roku. To przerażająca wizja.

Aby te prognozy się nie sprawdziły, Światowa Federacja Otyłości wystosowała list do ministrów zdrowia państw członkowskich WHO o wsparcie działań przeciw otyłości i poważne zaangażowanie się w problem, aby wspólnie zapobiegać i leczyć otyłość. Rozesłano wytyczne, jakie kroki kraje powinny podjąć, by walka z otyłością była bardziej skuteczna niż dotychczas. Rozmowy w tej sprawie Światowe Zgromadzenie Zdrowia, czyli najwyższy organ decyzyjny w strukturze WHO, w którym uczestniczą delegacje wszystkich 194 państw członkowskich, zaplanowało na maj 2022 roku.

Ostatni dzwonek przed czarnym scenariuszem

List jest poruszający z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że Światowa Federacja Otyłości otwarcie przyznaje, że dotychczasowe metody zapobiegania otyłości i walki z tą chorobą zawiodły. Przyznaje się, że światowy sektor zajmujący się walką z otyłością jest niewydolny. Jest niedofinansowany, działa doraźnie i mimo szczerych chęci wciąż stygmatyzuje otyłość i osoby nią dotknięte.

Mimo ogromnych trudności w radzeniu sobie z otyłością na świecie, organizacja wciąż mobilizuje się, ale jednocześnie też przyznaje, że bez udziału poszczególnych krajów w walce z tym problemem, nie poradzimy sobie. W liście jej przedstawiciele piszą, że mają świadomość, że nie rozwiążą problemu sami i dlatego zwracają się do ministerstw zdrowia o pomoc i przedstawiają konkretny plan działania.

Solidarność globalna

Jak pisze Światowa Federacja Otyłości – sukces w walce z otyłością można osiągnąć wspólnemu dzięki odpowiedniemu podejściu, w tym dzięki opracowaniu kompleksowego, globalnego planu działania. Taki plan powinien obejmować profilaktykę i leczenie przez całe życie, nie tylko doraźne działania. Co więcej, powinien przede wszystkim na pierwszym miejscu stawiać człowieka, nie problem.

Konkretny plan działania

W związku z tym Światowa Federacja Otyłości wzywa państwa członkowskie WHO do przyjęcia polityki walki z otyłością podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia, a konkretnie do:

  1. Poparcia przyjęcia Projektu zaleceń dotyczących profilaktyki i leczenia otyłości.
  2. Skłonienia WHO, aby uczyniło otyłość swoim strategicznym priorytetem na lata.
  3. Skłonienie WHO, aby poprowadziło opracowanie kompleksowego Globalnego Planu Działania w sprawie Otyłości.

Dlaczego otyłość jest problemem?

Nadmierna tkanka tłuszczowa jest problemem i to jest niezaprzeczalny fakt. Jeśli nie dla naszego oka (bo nie musi być), to dla zdrowia jej posiadacza. Musimy zrozumieć, że tkanka tłuszczowa to także narząd hormonalnie czynny, który wydziela hormony i substancje hormonopodobne, co wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Posiada ją każdy człowiek, nawet szczupły, ponieważ odpowiednia ilość tłuszczu jest nam po prostu potrzebna. W sytuacji, kiedy mamy tej tkanki tłuszczowej za dużo, działa ona na nasz organizm jak toksyna, ponieważ produkuje substancje wpływające negatywnie na cały nasz organizm, również na mózg.

Materiały źródłowe:
1. https://www.worldobesity.org/resources/resource-library/world-obesity-atlas-2022
2. https://drive.google.com/file/d/1kyNEHVvALxlugPhd6oqT7KLST6rDowWI/view
3. http://s3-eu-west-1.amazonaws.com/wof-files/World_Obesity_Atlas_2022.pdf
4. https://www.worldobesityday.org/policy-makers

Czytaj więcej o otyłości:

Hormonalne leczenie otyłości (analog GLP-1)
Otyłość – nowe możliwości terapii
Zmiany skórne w otyłości
Otyłość kobiet a zaburzenia płodności
Otyłość mężczyzn a zaburzenia płodności
Otyłość i jej wpływ na rozwój dziecka

Poprzedni artykułHormony tarczycy – czy kawa wpływa na wchłanianie L-tyroksyny?
Następny artykułJakie objawy na skórze mogą świadczyć o chorobie Hashimoto?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.